ABD Sözcüsü Nauert yalan söylüyor

FETÖ’den tutuklanan ABD Elçiliği çalışanı Metin Topuz’un avukatlarıyla görüştürülmediği yönündeki iddianın yalan olduğu ortaya çıktı.

13 Ekim 2017 Cuma 08:00
ABD Sözcüsü Nauert yalan söylüyor

MURAT ALAN / İSTANBULFetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) Üyeliğinden tutuklanan ABD Elçiliği çalışanı Metin Topuz, Silivri cezaevine gönderilmişti. Topuz’un tutuklanması üzerine paniğe kapılıp Türk vatandaşlarına yönelik vize başvurularını askıya aldığını duyuran ABD’nin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert’ın kamuoyunu “Türkiye’de tutukluların avukat hakkı”nın dahi bulunmadığı algısına neden olmak için, açıkça yalan söylediği vurgulandı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturmada tutuklanan Topuz’un 2 avukat tarafından savunulduğu bildirildi. 

SORGUSUNDA 2 AVUKATI DA HAZIR BULUNDU

FETÖ/PDY mensuplarıyla irtibatı tespit edilmesi üzerine gözaltına alınıp İstanbul Emniyeti’ne götürülen Metin Topuz’un sorgusuna Avukat Halit Akalp ve Selman Alibaş’ın katıldığı kaydedildi. Tutanaklara göre, her iki avukatın cumhuriyet savcılığındaki sorguda da hazır bulunduğu, tutuklama kararını veren Sulh Ceza Hakimliği’nde de Topuz’un savunmasını yaptıkları ifade edildi. Mahkeme tutanaklarında da bu durum şu ifadelerle izah edildi “Şüpheli müdafine ifade alma yönetmeliğinin 23. maddesinin (d) bendinde belirtilen “Müdafi, sadece hukuki yardımda bulunabilir, müdafi şüpheliye bütün kanuni hakları hatırlatabilir ve müdafi her türlü müdahalesi tutanağa geçirilir.” Metni, müdafi İstanbul Barosu’na kayıtlı 11854-24367 sicil sayılı avukat Halil Akalp ve Selman Alibaş’ın yüzüne karşı okunarak kendisine hatırlatıldı.”

AİLESİ DE AVUKATLARI DA ZİYARET ETMEDİ

Savcılık kaynakları, 4 Ekimde tutuklanıp Silivri Cezaevi’ne gönderilen Topuz’u, bugüne kadar hiç kimsenin ziyaret etmediğini belirtti. Kaynaklar, 10 gündür cezaevinde bulunan Topuz’la ilgili ne avukatlarının nede ailesinin herhangi bir görüşme talebinde bulunmadığını ifade etti.


Yeni Akit Gazetesi
Haber Tarihi: 13 Ekim 2017 Cuma 08:00

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    23 Eylül 2018