ABD rejimi değil, Şii milisleri vurdu

ABD, Suriye’nin güneyindeki El Tanf bölgesinde Esed destekli Şii milislere ait 27 araçlık konvoyu vurdu. Pentagon, ABD askerleri ile ÖSO güçlerinin bulunduğu bölgeye giren konvoyun uyarıldığını, buna rağmen ilerlemeye devam edince de bombalandığını iddia etti.

19 Mayıs 2017 Cuma 09:21
ABD rejimi değil, Şii milisleri vurdu

ABD, Suriye’de rejim destekçisi Şii milislere ait konvoyu vurdu. İddiaya göre ülkenin güneyindeki El Tanf bölgesinde Şii milislere ait 27 aracın olduğu konvoy, ABD askerleri ile Özgür Suriye Ordusu güçlerinin olduğu kamplara doğru harekete geçti. ABD öncülüğündeki koalisyon uçakları alçak uçuş yapıp kendini gösterip uyarı atışı yaptı ancak konvoy ilerlemeye devam etti. Bunun üzerine uçaklar konvoyu vurdu.

RUSLAR DA DURDURAMADI

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) haberleri doğruladı. ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı koalisyon tarafından yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi: “Koalisyon 18 Mayıs’ta Suriye’nin El Tanf bölgesinin kuzeydoğusunda kurulu olan ayrışma alanında ilerleyen Suriye rejimi destekli kuvvetleri vurdu. Bu (ilerleyiş) El tanf’ta bulunan ABD ve müttefik kuvvetlerine tehdit teşkil ediyordu. Bu adım Rusya’nın Suriye rejimi destekli kuvvetleri geri çevirme girişiminin başarısız olması, koalisyonun güç gösterisi ve uyarı ateşinden sonra atıldı.”

27 ARAÇ VARDI

Başka bir Pentagon yetkilisi ise saldırının sonuçları ile ilgili değerlendirmenin devam ettiği belirtirken, bölgede ABD’nin 100 civarında askeri bulunduğunu ve ABD’nin uzun zamandır bölgede DEAŞ karşıtı milis birlikleri eğittiğini söyledi. Yetkili ayrıca rejim destekli konvoyun ayrışma alanı içerisinde siper inşa etmek üzere malzeme ve iş makineleri taşıdığını tespit ettiklerini bildirdi. Amerikan medyasında yer alan bazı haberlerde ise konvoyun 4'ü tank olmak üzere 27 araçtan oluştuğu El Tanf bölgesine 25 kilometre girdiği belirtildi.

REJİM UÇAĞI ÖNLENDİ

Aynı zamanda rejime ait bir SU-22 tipi silahsız savaş uçağının bölgeye girmeye çalıştığı kaydedilen haberlerde, F-22 Raptor tipi ABD savaş uçaklarınca Suriye uçağına önleme yapıldığı ifade ediliyor. ABD, Irak, Suriye ve Ürdün sınır kavşağında bulunan El Tanf bölgesinde muhaliflerin elinde bulunan bir askeri kampta DEAŞ karşıtı muhalif kuvvetlere eğitim veriyor. Geçen ay DEAŞ’ın kampa saldırması üzerine bölgede bulunan ABD askerleri, muhaliflerle birlikte DEAŞ ile çatışmaya girmişti.

Haber Tarihi: 19 Mayıs 2017 Cuma 09:21

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü