'ABD ne kadar güvenliyse Türkiye'de o kadar güvenli'

Dünya Turizm Forumu’nda konuşan Başbakan Binali Yıldırım, "Terörden korkmak, terörle korkutmak ancak terörün işine yarar. Gururla söylüyorum, Amerika ne kadar güvenliyse Türkiye de o kadar güvenli" dedi.

17 Şubat 2017 Cuma 11:11
'ABD ne kadar güvenliyse Türkiye'de o kadar güvenli'

Başbakan Binali Yıldırım, İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenen Dünya Turizm Forumu'nun açılış törenine katıldı. Başbakan Yıldırım, yaptığı konuşmada, "Turizm barış için, kardeşlik için çok önemli bir sektördür, önemli bir faaliyettir. Bu yolda çaba gösteren herkesi aynı zamanda gönüllü bir barış elçisi olarak kabul ediyorum ve tebrik ediyorum" dedi. 

Korku terörün işine yarar 

Yıldırım, Türkiye'nin bölgede ve dünyada kardeşliğin, barışın ve huzurun sağlanması için çok büyük gayret sarf ettiğini, büyük fedakarlık yaptığını belirtti. "3 milyondan fazla, canını kurtarmak için evini, barkını, memleketini bırakan insanlara kucak açan, onları bağrına basan, ekmeğini paylaşan ülkenin adı Türkiye'dir" diyen Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü: 

Dedikoduyla baltalamayın 

Bugün turizm sektöründe bir adım öne çıkmak için üzülerek söylüyorum, başkaları hakkında dedikodu üreterek, oraları güvensiz ilan ederek iş yapmaya çalışanlar var. Bunlar doğru şeyler değil. Dünyanın hiçbir yerinde güvenli bir ülke yoktur. Terör, her yerde, adres tanımıyor.

Avrupa'nın göbeğinde terör oluyor. Türkiye'de de oluyor, Ortadoğu'da da oluyor, kuzeyde de oluyor, her yerde oluyor. Terörün olmadığı yer yok. Onun için ben gururla ve güvenle söylüyorum, ABD ne kadar güvenliyse Türkiye'de o kadar güvenli. Avrupa, Paris ne kadar güvenliyse İstanbul da o kadar güvenli. Saraybosna ne kadar güvenliyse Ankara da o kadar güvenli. Onun için bu terörü, turizmi baltalamak için lütfen kullanmayalım.

Avrupa turunun ilk durağı Malta

Başbakan Binali Yıldırım, Başbakanı Joseph Muscat'ın daveti üzerine 17 Şubat'ta resmi ziyaret gerçekleştireceği Malta'ya dün gece hareket etti. YIldırım 18-19 Şubat'ta Almanya'da da temaslarda bulunacak. Yıldırım, Malta Cumhurbaşkanı Marie Louise Coleiro Preca tarafından da kabul edilecek. 

AB üyeliği masada olacak

İkili siyasi, ekonomik, kültürel işbirliği alanlarının yanı sıra terörizmle mücadele, düzensiz göç sorunu konularının ele alınacağı görüşmelerde, Malta'nın AB dönem başkanlığı ışığında Türkiye-AB ilişkilerinin, AB ile ilgili hususların ve diğer güncel bölgesel ve uluslararası gelişmelerin masaya yatırılması öngörülüyor. 

Haber Tarihi: 17 Şubat 2017 Cuma 11:11

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü