ABD diken üstünde! Trump malikanesini boşalttı

Florida'da etkili olması beklenen Irma Kasırgası sebebiyle 5 milyon 600 bin kişinin tahliye edilmesine karar verildi. Trump'ın ise lüks maliknesi boşaltıldı.

09 Eylül 2017 Cumartesi 19:10
ABD diken üstünde! Trump malikanesini boşalttı

Bir buçuk milyon kişi eyaletten kaçmaya çalışıyor. Başkan Trump'ın Palm Beach'teki malikanesinin boşaltığı belirtiliyor.Yoğun önlemlerin alındığı Florida'ya 'Fırtına avcısı' olarak bilinen Süper Herkül isimli askeri tahliye uçakları gönderiliyor. Fransa ise kasırganın vurduğu Guadeloupe bölgesine tahliye uçak ve helikopterlerini gönderdi.Florida valisi yaptığı açıklamada uyardı ve 5 bin 600 kişinin tahliyesi için verilen emirle ilgili Floridalılar'a seslendi: "Hemen terk edin. Burada hayatta kalan kimse olmayacak".

Karayipler'de en az 26 kişinin hayatına mal olan Irma Kasırgası sebebiyle ABD teyakkuz halinde. Kasırganın bu haftasonu itibariyle ABD'nin Florida eyaletinde etkili olması bekleniyor.

ABD Hava Kuvvetleri WC-130J Super Hercules isimli askeri tahliye uçaklarını Irma Kasırgası'nın etkili olması beklenen Florida'ya gönderiliyor. Mississipi eyaletinin Biloxi kentinde bulunan Keesler Hava üssünde 'Fırtına avcısı' olarak bilinen uçaklar bölgede gönderilmeden önce hazırlık aşamasında görüntülendi. 

Fransa uçak ve helikopterlerini gönderdi

Fransa Kuzey Amerika'daki toprağı olan Guadeloupe bölgesine transfer uçakları ve helikopterlerini gönderdi

Associated Press haber ajansına Fransa ordusu adına açıklama yapan sözcü Albay Patrik Steiger, söz konusu uçak ve helikopterlerle Fransa'nın Irma Kasıgası'nın vurduğu Guadeloupe adasından askeri personelle birlikte bölge sakinlerini tahliye edileceğini açıkladı. 

ABD'ye beşinci kategoride ilerleyen Irma Kasırgası ilk olarak  Florida eyaletini vuracak. Yoğun önlemlerin alındığı eyalette 5 milyon 600 bin kişinin tahliye edilmesine karar verildi. Kasırga saatte 450 kilometre hızla ilerliyor. 

Kasırga Karayipler'den sonra Küba'ya ulaştı. Şiddetli rüzgar ve yoğun yağış ülkede etkisini gösteriyor. 50 bin turist Küba'yı terk etti. Reuters haber ajansına göre kuzey sahillerindeki oteller bomboş kaldı.

Florida'dan büyük kaçış! Başkan Trump'ın malikanesi boşaltıldı

Florida eyaletinden bir buçulk milyon kişinin tahliyesi başladı. Eyaletten kaçan kaçana... Trafikte yoğun araç sıkışıklığı yaşanıyor.

Diğer taraftan ABD Başkanı Donald Trump'ın Palm Beach'teki Mar-a Lago isimli lüks maliknesi boşaltıldı.

Kızılhaç örgütü şimdiye kadar Irma'da 1,2 milyon kişinin etkilendiğini sayının 26 milyona çıkacağını açıkladı. 

Haber Tarihi: 09 Eylül 2017 Cumartesi 19:10

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    15 Aralık 2018