THY - Orta Avrupa Mayıs 2018

ABD: DEAŞ'ın lider kadrosundan 180'i öldürüldü

ABD'nin DEAŞ'la Mücadele Özel Temsilcisi Özel Temsilcisi Brett McGurk, ABD'nin Bağdat Büyükelçiliği'nde gazetecilere açıklama yaptı

12 Mart 2017 Pazar 19:36
ABD: DEAŞ'ın lider kadrosundan 180'i öldürüldü

ABD Başkanı Donald Trump'ın DEAŞ'la Mücadele Özel Temsilcisi Özel Temsilcisi Brett McGurk, Irak'ta terör örgütü DEAŞ'ın ele geçirdiği toprakların yüzde 65'nin geri alındığını söyledi.

McGurk, ABD'nin Bağdat Büyükelçiliği'nde gazetecilere yaptığı açıklamada, "DEAŞ, Irak'ta her gün yeniliyor. Irak güçleri, koalisyon güçlerinin desteğiyle 50 bin kilometrekare toprağı DEAŞ'tan geri aldı. Bu da DEAŞ'ın kontrol ettiği toprakların yüzde 65'ne tekabül ediyor." dedi.

Koalisyon güçlerinin Irak ordusu ve terörle mücadele gücünden 90 bin kişiyi eğittiğini dile getiren McGurk, "Koalisyon güçlerine ait uçaklarla yapılan saldırılarda DEAŞ'ın lider kadrosundan 180'ni öldürülürken, örgütün imdat yolları kesildi ve yabancı militanların akışı engellendi. DEAŞ, abluka altında bulunuyor ve yenilmesi an meselesi." şeklinde konuştu.

Irak'a desteğin ABD'nin milli güvenliğinin başlıca konularından olduğunu söyleyen McGurk, "Irak ile ilişkilerimiz sürdürülebilirdir." ifadelerini kullandı.

Başbakan Haydar el-İbadi'nin ABD'ye giderek, ABD Başkanı Donald Trump ile görüşeceği bilgisini veren McGurk, bunun "Tarihi ziyaret" olacağını kaydetti.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil Cubeyr'in Bağdat'a yaptığı ziyarete değinen McGurk, bunu "Çok iyi bir adım" olarak nitelendirerek, "Bundan daha önemlisi Irak Dışişleri Bakanlığı Vekilinin şu an Suudi Arabistan yolcusu olmasıdır. Biz, bu ziyareti teşvik ettik. Bundan sonra olumlu gelişmelerin yaşanmasını umuyoruz." dedi.

McGurk, dün Bağdat'a gelerek, İbadi'nin yanı sıra Meclis Başkanı Selim el-Cuburi ve Savunma Bakanı İrfan Hiyali ile görüşmüştü.

Haber Tarihi: 12 Mart 2017 Pazar 19:36

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü