ABD askerleri bölgeden kaçmaya başladı

Terör örgütü YPG/PKK saflarında DEAŞ bahanesi ile Suriye'ye savaşmaya gelen gelen eski ABD askerleri bölgeden kaçmaya başladı

13 Ekim 2017 Cuma 22:09
ABD askerleri bölgeden kaçmaya başladı

Deniz Piyade ustası olan Kevin Howard ile Amerikan yurttaşı olan ve Fransız Dışişleri Lejyonunun emeklisi olan Taylor Hudson, ABD Özel Kuvvetleri’nin evlerine geri dönme girişiminde bulunmalarını reddetmesinden sonra ABD destekli Suriyeli milisler tarafından gözaltına alındı.

İki Amerikalı, terör örgütü YPG saflarında Suriye Demokratik Güçleri ile beraber savaşan gönüllüler. Hudson “Bir YPG komutanı tarafından son derece kaba bir şekilde Amerikan SF (Özel Kuvvetler) askerine götürüldük,” dedi.

Hudson ve Howard’ın, ABD garnizonunda tek tip elbise giydirilerek Ordu ile birlikte olduklarını beyan etmeleri istendi. Howard, paralarının olmadığını ve hayatlarının tehlikede olduğunu açıklayarak yalvardığını söyledi.

''BU BİZİM SORUNUMUZ DEĞİL'' 

ABD askeri ise, “Bu benim sorunum değil, buraya gelmeyi siz seçtiniz,” dedi. Howard, Suriye’nin Derik kentindeki ayrı bir bölgeye gönderildi ve imzaladığı MFS’nin açıklamalarına uymayı reddettiğini belirtti. Hudson’a göre daha önce ABD Dışişleri Bakanlığı iki Amerikalı’nın Suriye’deki bir ABD askeri üssünden yardım istemelerini doğruladı.

BİLDİRİ YAYINLANDI 

MFS, Hudson’ın iddilarını çürütmek için bir bildiri yayınladı.

Bildiride, “İki gönüllü savaşçı, MFS Genel Komutanına savaşlarını durdurmak ve kendi vatanlarına dönmek istemektedir. Suriye’den ayrılmalarına ve daha sonra kendi ülkelerine dönmelerine yardımcı olmak için onlarla birlikte çalışıyoruz” ifadesine yer verdi.

Hudson ayrıca Military Times gazetesine verdiği demece göre terör örgütü YPG yetkililerinin ikisini DEAŞ’e silah satmakla suçlamıştı. YPG yabancı gönüllülerin komutanı Çanser, bizleri tutukladı ve vatan hainliği ile suçladı dedi. Howard’ın MFS tarafından henüz serbest bırakılmaması ve halen Suriye’nin Derik bölgesinde olduğudur. İki Amerikalı Suriye’de bir araya gelmeye çalışıyorlar. Hudson, MFS’nin Howard’ı Irak sınırında telefon, para ya da hiçbir irtibat kuramamasından dolayı endişeli olduğunu söyledi. 

MilitaryTimes

Haber Tarihi: 13 Ekim 2017 Cuma 22:09

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü