7 bin doktor işsiz kaldı!

Eylül'de göreve başlaması beklenen yeni mezun doktorların, güvenlik soruşturması nedeniyle 2018 Ocak'ta göreve başlaması bekleniyor.

06 Ekim 2017 Cuma 16:19
7 bin doktor işsiz kaldı!

2017 Haziran ayında mezun olan doktarların, her yıl olduğu gibi Eylül'de göreve başlaması beklenirken, bu yıl güvenlik soruşturması nedeniyle 2018 Ocak'ta göreve başlamaları öngörülüyor. Bu durum atama bekleyen doktorlar arasında büyük bir huzursuzluğa neden olurken, halihazırda görev yapan doktorların da iş yükünün iyice artmasına neden oldu. 

TUS'U GERİ ÇEKTİLER AMA...

Her yıl Eylül ayında gerçekleştirilen Tıpta Uzmanlık Sınavı(TUS), bu yıl Ağustos ayında düzenlendi. Yeni yapılan düzenlemeyle birlikte mecburi görev yerlerine atanan doktorların, kısa bir süre sonra uzmanlığı kazanıp görev yerlerini değiştirmesi sonucu ortaya çıkan sorunların da önünene geçilmeye çalışıldı. Ancak TUS'daki hatalı sorulara karşı açılan davalar nedeniyle sınav sonuçları açıklanıp, tercihler bir türlü yapılamadı.

KISA BİR SÜRE DE OLSA İŞSİZ KALDILAR

25 Ekim'de çekilecek kuralar sonucunda görev yerleri belli olacak olan pratisyen hekimler, güvenlik soruşturması tamamlanmadan göreve başlayamayacak. Yapılan değişiklikler ve planlamaların ardından, yeni mezun pratisyen hekimlerin bu süreçte çalışamalarına yasal olarak izin verilmiyor. Böylece atanmayı bekleyen yaklaşık 7 bin doktorun kısa bir süreliğine de olsa işsiz kalması 'ne yapacaklar?' sorusunun sorulmasına neden oldu.

TERÖR ÖRGÜTLERİ TOPLUMUN HER KESİMİNİ MAĞDUR EDİYOR

FETÖ, PKK VE DHKP-C gibi terör örgütlerin kamu kurumlarına sızma girişimini önlemeye çalışan yetkililer, söz konusu önlemlerle birlikte atamaların gecikmesinin önüne bir türlü geçemedi. Atanmayı bekleyen doktorların yanı sıra diğer meslek gruplarının da bu tür süreçlerle karşılaşması, terör örgütlerinin toplumun her kesimini mağdur ettiği gerçeğini bir kez daha ortaya koydu.

Haber Tarihi: 06 Ekim 2017 Cuma 16:19

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 18.02.2018