THY - Güney Avrupa

657 tarih oluyor! Çalışan memur daha fazla kazanacak

Referandum sonuçlarıyla birlikte memurlardan taşerona, borçlulardan işçilere herkesi ilgilendiren değişikliklerle ilgili detaylar netleşmeye başladı. İşte yapılacak tüm düzenlemeler...

21 Nisan 2017 Cuma 17:20
657 tarih oluyor! Çalışan memur daha fazla kazanacak

Özellikle tüm çalışanları ilgilendiren Kıdem Tazminat Fonu ile ilgili gelişmelerin çok kısa sürede tamamlanması bekleniyor. Sabah'ın haberine göre önümüzdeki dönemde gerçekleşecek reformlardan bazıları şöyle:

KIDEM TAZMİNATI GARANTİ ALTINA ALINACAK

Türkiye'de çalışma hayatında bulunan yaklaşık 20 milyon vatandaşımızı ilgilendiren Kıdem Tazminatı Fonu önümüzdeki günlerde gündeme gelecek ve bu konuda tüm tarafların görüşleri alınarak bir sonuç alınacak. Edindiğimiz bilgilere göre yeni sistemde herkesin kıdem tazminatı garanti altına alınacak.

PARA FONDA TOPLANACAK

1 yıl için ödenen 30 günlük brüt ücret uygulaması korunacak. Daha önce 1 yılı doldurmayanlara verilmeyen tazminat artık 1 gün bile çalışana verilecek. İşyerlerinin batması, kapanması, kötü niyetle ödememesi gibi durumlar ortadan kalkacak. Çalışanların tazminatı her ay işverenin para yatıracağı bir fonda toplanacak.

HESAP İSTENİLEN ZAMANDA GÖRÜNECEK

Bu kişisel hesabı çalışanlar istedikleri zaman görebilecek. İşyerinden ayrılan çalışan tazminatını yeni işyerine gittiğinde de taşıyabilecek. Bazı durumlarda (evlenme, ev alma gibi) belli miktarlarda tazminatı çekebilme imkanı da getirilecek.

657 TARİH OLUYOR

Yaklaşık 3.5 milyon memuru ilgilendiren 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu da tarih olacak. Yeni bir kamu personel rejimi gündeme gelecek. Bu yeni yasada memurlar arasındaki ayrımlar kalkacak. Kamu çalışanı kavramı getirilecek. Böylece kadro sıkıntısı çeken kesimler bu sorunlarına çözüm bulacak.

ÇALIŞAN MEMURA DAHA FAZLA PARA

Çalışan memurlar daha çok para alacak, performans kriteri getirilecek. Tayin, terfi gibi sistemler yeniden tanımlanacak.

TAŞERON SORUNU ÇÖZÜLÜYOR

Kamuda çalışan 700 binden fazla taşeron işçi de yeni kamu personel rejimiyle farklı bir statüye kavuşacak. Sorunları çözülecek, bugüne kadar verilmeyen haklarına kavuşacak.

YAPILANDIRMA SİSTEMİ YENİDEN DEVREDE

Vergi ve prim borcu olanların yararlandıkları yapılandırma sistemi yeniden devreye sokulacak. Borcu olanlar kolay taksitlerle borçlarını ödeyecek. Böylece devlet ile millet arasında bir borç barışı sağlanacak. Bu arada düzenli olarak vergisini ödeyenlere de yeni avantajlar sunulacak.

KDV VE ÖTV İNDİRİMİ

Belli sektörlerde uygulanan KDV ve ÖTV indirimlerinin süreleri uzatılacak. Vatandaşlar beyaz eşya ve mobilyadaki bu indirimlerden yararlanarak ihtiyaçlarını daha ucuz fiyatlarla karşılayabilecek.

ARABULUCULUK DEVREDE

İş davalarını çok kısa sürede sonuçlandıracak arabuluculuk sistemi devreye girecek. Böylece alacak, tazminat, işe dönüş gibi davalarda mahkemelerde yıllar süren davalar son bulacak. Çalışanların sorunları birkaç hafta içinde çözüme kavuşturulacak.

Haber Tarihi: 21 Nisan 2017 Cuma 17:20

YORUM YAZ

 • Ahmet AliAhmet Ali11 ay önce
  Devlet memuru olmak için yırtınan kişiler, memur olduktan sonra koltuğuna kasılıp:Bu gün git yarı gel diyorlar. Kimsye hesap varmiyorlar. Bunu Türkiyede bilmeyen mi var? AK Parti 15 yıl neredeydi?
 • NzfNzf11 ay önce
  şimdide emekçilerin üç kuruş parasına göz dikildi memura hep var ameleye yok
 • ŞahinbeyŞahinbey11 ay önce
  Halktan kopuk,halkın dilinden anlamayan,halk nezdinde bir oy dahi karşılığı olmayan akademik bakanların,halk oylamasında Ak partiye katkıları ortada iken, aynı insanların bu projeleri yapmaları Ak partiyi bitirir,o zaman da yapılan herşey yarım kalır,yapacak çok işimiz kalmaz..Öncelikle halkla barı sık,siyasetin mutfağında bulunan insanların bunların yapması gerekir.Üniversiteler başarısızlıkta boğulurken akademik insanlardan medet beklenmemelidir.Yazık olur bu ümmete.Dikkat edilirse akademik kökenli vekil ve bakanların başarıları? apaçık ortadadır.Halk uyarısı​nı yapmıştır.
 • gkgk11 ay önce
  Çok güzel böyle devam refarandum önceside aynı haber yapıp memurdan gelcek oya tırpan vurmuştunuz devam edin Q,4 çoğunuza geldi sanırım 3.5 milyom memur kaç oy eder bir hesap edin
 • susu11 ay önce
  Demeki AK parti tarihe karışacak 2019 da
 • Uh-1Uh-111 ay önce
  İşten kaytarmayı engellemenin tek yolu tüm kamu çalışanlarının sözleşmeli sisteme geçirilmesidir.
 • AbdullahAbdullah11 ay önce
  Oh be sonunda! yatan memurlar size söylüyorum Geceleri artık uyku yok size. İşimden olur muyum korkusunu yaşamak istemiyorsanız çok çalışın ve milli olun. Milli olmayana, insana hizmet etmeyen memura ekmek yok artık.
 • timurtimur11 ay önce
  Amirine yalakalik yapan muhtesem memur dahami cok alacak.
 • CenkCenk11 ay önce
  Emanetin ehline verilmediği bir süreçte objektif değerlendirme yapılmayacağı kanaatindeyim
 • Zekeriya gökçeZekeriya gökçe11 ay önce
  Kime göre çalışan. Amirler Çalışkan memuru sevmez. İşbilen memurunda sevmez. Onlar emredecek sorgusuz sualsiz istediklerini yapan memuru severler ve yüksek puanı bu yalakalar kapar. Devlet memurluğundan kurum amirlerinin memuru yapacak bir sisteme giriyoruz.
Daha fazla yorum göster

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 16.03.2018