54 ülkeden Trump'a sert tepki... Özür dile!

ABD Başkanı Donald Trump'ın bir toplantıda bazı ülkeler için 'b.k çukuru' ifadesini kullanmasına tepkiler sürüyor.

14 Ocak 2018 Pazar 12:48
54 ülkeden Trump'a sert tepki... Özür dile!

BM’deki Afrika grubunun üyesi 54 ülkenin büyükelçileri, ABD Başkanı Trump'ın Afrikalı göçmenlere yönelik sözleri üzerine dün New York'ta acil toplantı düzenledi. Toplantının ardından Trump'ı kınayan ortak bir bildiri yayımlandı.

Bildiride, Trump'ın Beyaz Saray'daki bir toplantıda, Haiti, El Salvador ve Afrika ülkelerine atıfla kullandığı "Bu b.k çukuru ülkelerden niye bu insanları kabul ediyoruz" ifadesinin 'skandal ve ırkçı' olduğu ve güçlü bir şekilde kınandığı belirtildi.

"ABD kurumlarında, Afrikalıları renklerinden dolayı küçümseme eğiliminin artmaya başlaması endişe vericidir" ifadesine yer verilen bildiride, Afrika'nın aynı şekilde hakaret edilen Haiti ve diğer halklar ile dayanışma içinde olduğu vurgulandı.

Trump'tan sözlerini geri alması ve özür dilemesi talep edilen bildiride, ABD Başkanı Trump'ı kınayan tüm Amerikalılara teşekkür edildi.

Haber Tarihi: 14 Ocak 2018 Pazar 12:48

YORUM YAZ

  • Mehmet Yılmaz AdanaMehmet Yılmaz Adana9 ay önce
    Trump zekâ yönünden ironik söylenen sözün tersini kastederek kişiyle veya olayla alay eden ve aynı zaman da tipolojik bir vakadır. onun eski sanatındaki kelime haznesiyle; vücut dili siyasi emolojiyle örtüşmüyor. Bu onda ele alınması gereken ve zaaflarının neticesi de olan yetki zafiyeti doğurmuştur. Avrupa halklarının köhnemiş egoların artığı olan ırkçılığa bayrak açması insan hak ve onuru açısından sevindirici bir tutum. Aynı tutum kararlılığı tüm Avrupa kıtasına yayılıp benimsenmesi açısından emsal teşkil edecektir. Bugünün Avrupalısının ırkçılık karşıtı bu zihniyete ket vurması, bu düşünceyi siyaseti gereği düsturuna bayrak yapmış siyasetçilerine de ders verecek şekilde değerlendirip, dünya kamuoyuna yansıtması; kendileri açısından çok onurlu bir davranıştır. darısı,şartlanmış düşünce yapısının ı değiştirmesi açısından;bundan iki gün önce Haitili göçmenleri ve diğer üçüncü dünya ülkesi vatandaşlarının ıkendi ülkesinde görmek istemeyen ve onları b..k çukuru olarak görüp,hitap eden ABD in başkanı Trump ‘un başına.herkes için yaşanabilir bir hayat, insan hakları, ırkçılık ve ayrımcılık: ötekileştirmek,ayrımlaştırmak, dışlamak, berikileştirmek, karşıtı bir ülke hedeflemek insan hak ve onuru açımsıdan Trump ve onun gibi düşünenlerin de aymazlığına örnek teşkil etmeli. Dünyada barışı hedefleyen bu ve buna benzer davranışlar yaygınlığı oranda huzur ve istikrar getirir ki buda: savaş teknolojilerini besleyen düşünce yapısı ırkçılık olan, insan onuruna yakışmayan, hemen hemen bütün savaşların nedeni olan köhnemiş zihniyetin bitişi demektir. Çünkü: insanoğlu yakın tarihimizde bir Hitler den bir de Benito Mussolini den çok çekti. Artık aynı acıları yaşamak ve yaşatmak istemediklerinden dolayıdır ki; bu onurlu savaşa bayrak açıp, yaygınlaştırmaya çalışmaktadırlar. Çünkü: ırkçılık denilen şeyin sonu, barbarlıktır ve tarih bu noktada utanılacak savaşlarla doludur. Trumpun talihsiz söylemleri açısından ABD siyaseti her alanda yetki zaafının basiretsiz ellerdeki icraatıyla doludur. Trump un görev süresi bitene kadar böyle sürecektir. ABD in derinleşerek artacak olan tükenmişlik Sendromuna karşılık etkin siyasi diplomasiler üretilmeli ve sahneye konulan oyunlara bu açıdan hazırlıklı olunmalıdır. Aynı zamanda ABD in sahnelediği ya tutarsa siyaseti de kendi içinde kokuşmuşluğun ve siyasi entrikanın tükenmişlik Sendromudur
  • fatihfatih9 ay önce
    .... tan siyasetçiden busözlerikendisini tarifeder .....
  • hsyn2802hsyn28029 ay önce
    Ben bizimkileri kınacı bilirdim işe bak BM de kınacı çıktı ya la. Ayrıca dünyadaki Para kimin elinde abdnin. Başka söze gerek yok.

Günün Karikatürü

23 Ekim 2018