THY- Euroleague

385 yıl sonra bir ilk: Galata Kulesi’nden böyle atladı

Çılgın sporcu Cengiz Koçak herkesin gözleri önünde kendini Galata Kulesi'nden aşağı bıraktı. Heyecan dolu o atlayış kameralara işte böyle yansıdı.

09 Kasım 2017 Perşembe 10:24
385 yıl sonra bir ilk: Galata Kulesi’nden böyle atladı

Ekstrem sporcu Cengiz Koçak, Hezarfen Ahmet Çelebi’den 385 yıl sonra Galata Kulesi’nden atladı. Ekstrem sporcu Cengiz Koçak 7 aşamadan oluşacağını söylediği atlayışın ilk aşamasını bu sabah gerçekleştirdi. Ekstrem sporcusu Cengiz Koçak, Hezarfen Ahmet Çelebi'den sonra Galata Kulesi'nden atlayan ikinci kişi oldu. 36 metreden "Hezarfen'e selam olsun" diyerek kendini boşluğa bırakan sporcu, serbest atlayış olarak bilinen 'base jump' atlayışı yaptı.

Atlayıştan sonra gazetecilere açıklama yapan Cengiz, 44 yaşında olduğunu 7 yaşından beri ekstrem sporlarla ilgilendiğini söyledi. Aktif olarak bu spora 1991 yılında başladığını dile getiren Cengiz, "26 senedir atlıyorum. Uçaktan 6 bin metreden atladım. Böyle binalardan, uçurumlardan, köprülerden de 650 atlayışım oldu. Ama burası bambaşka bir şey. 385 yıl sonra Hezarfen'in bıraktığı bir miras vardı. Havacı olduğum için bu miras beni bekliyordu. O mirası aldım. Çok mutluyum, bu kadarı bana yeter." diye konuştu.

Koçak, bu etkinliklerin 7 aşamalı olduğunu, 7. atlayışı gelecek mayısta yapacağını dile getirerek, bundan sonraki atlayışın gerekli izinler alınabilirse Çamlıca Tepesi'nde yeni yapılan televizyon kulesinden olacağını söyledi. Koçak, 7. aşama sonunda Galata’dan Üsküdar’a uçarak gitmeyi planlıyor. 28 Ekim'de yapılması planlanan ilk aşama atlayış hava muhalefeti nedeniyle ertelenmişti.

Haber Tarihi: 09 Kasım 2017 Perşembe 10:24

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    21 Kasım 2018