"3. Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesi" bugün başladı

ÇEDBİK’in düzenlediği 3. Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesi 20-21 Şubat’ta Türkiye’nin yeşil dönüşümü için yapı sektörünü bir araya getiriyor!

Türkiye ve dünyadan sürdürülebilirlikle ilgili ‘sınırları aşan’ isimlerin konuşmacı olarak katıldığı, Ulusal Yeşil Bina sertifikası ve Yeşil okullar projesinin lansmanının yapıldığı 3. Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesi 20-21 Şubat’ta Swissotel the Bosphorus’ta gerçekleşiyor.

Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği (ÇEDBİK) tarafından yapı sektörünün yeşil dönüşümüne liderlik etmek amacıyla bu yıl üçüncü kez düzenlenen "Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesi", 20-21 Şubat 2014 tarihlerinde Swissotel the Bosphorus’ta gerçekleşiyor. Uluslararası ve Türk pek çok değerli konuşmacıyı ve yaklaşık 900 katılımcıyı ağırlayan zirve, bu yıl da alanlarında uzman 100’den fazla önemli konuşmacıya ev sahipliği yapıyor. Cüneyt Özdemir’in moderatörlüğünde zirve boyunca yaklaşık 40 oturum gerçekleşiyor. Türkiye Müteahhitler Birliği Binası ve Küçükçekmece Belediye Binası Türkiye’nin en iyi yeşil bina örnekleri olarak zirvede ödül aldılar.

Sürdürülebilir/Yeşil binalar ve kentler konusunda Türkiye’deki lider Sivil Toplum Kuruluşu ÇEDBİK’in düzenlendiği Yeşil Binalar Zirvesi Türkiye’de ve dünyada sürdürülebilir/yeşil bina sektörünün önde gelen paydaşlarını,  gayrimenkul ve inşaat şirketlerinin üst düzey yöneticilerini ve konusundaki en uzman kişileri konferans, panel ve seminerlerde bir araya getirerek yapı sektöründe bilgi paylaşımı için nitelikli bir tartışma ortamı oluşturuyor.

Zirvede yenilenebilir enerji teknolojileri, sürdürülebilirlik,yeşil finansman, yerel yönetimler, STK ve meslek odaları, yeşil bina değerlendirme sistemleri, malzeme-inovasyon, yapıda kurallar, teşvikler, yönetmelikler, sürdürülebilir kentler ve toplumlar gibi konulara değinildi ; Türkiye’den ve dünyadan güncel sürdürülebilir projeler paylaşılıyor. Sektörde sürdürülebilirliği teşvik edecek ‘Yapıda Sürdürülebilirlik Ödülleri’’nin lansmanı da bu yıl 3. Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesi’nde yapılıyor.

Bu yılki Zirve’nin ana teması “Sürdürülebilirlik-Sınırları aşmak”

Yapı sektörü, son yıllarda “sürdürülebilir/yeşil bina” ve   “sürdürülebilir/yeşil kent” kavramlarıyla gerek ulusal gerekse uluslar arası alanda performansının sınırlarını aşan örneklerle çıkıyor karşımıza. Bu çerçevede konferansın temel amacı, 21. yüzyılın başında Türkiye’de en iyinin yapılmasını teşvik etmek için ulusal ve uluslar arası alanda en iyileri bir araya getirerek;  tasarımda sınırları aşan projelerin, yenilikçi fikir ve modellerin zirve katılımcılarına ilham vermesini sağlamak.

Yeşil Binalar Zirvesi’nin ilk gününden notlar

3.Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesi 20 Şubat 2014’te ÇEDBİK Onursal Başkanı & TEKFEN ve TEMA’nın kurucusu Nihat Gökyiğit, ÇEDBİK Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Duygu Erten, T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Yusuf Yazar, Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay, TMB Başkanı Emin Sazak ve ÇEDBİK Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Selçuk Avcı ve Koray Uygur’un açılış konuşmalarıyla başladı.  

İlk günün en çok ses getiren konuşmacılarından biri, İngiltere’nin ‘en yeşil’ mimarı seçilen ZEDFactory Kurucusu Bill Dunster’dı. Sıfır karbon konutlar üzerindeki çalışmalarıyla dünyaca ünlü olan Dunster’ın Earth Centre, SkyZED Flower Tower, Velocity - High Denisty Developement, Zed Pavilion Shangai gibi projelerde imzası bulunuyor ve kendi inşa ettiği ve ‘Hope House’ adını verdiği evi düşük enerjili yaşam alanlarının bir prototipi olarak biliniyor.  Akademisyen ve danışmanlarla beraber çalışarak çevreyi en az etkileyecek, sıfır karbon tasarımlar üzerine  yoğunlaşan  Dunster’ın sürdürülebilirlikle ilgili pek çok ödülü de bulunuyor.

Zirvenin ilk gününde ÇEBİK Başkan Yardımcısı Selçuk Avcı moderatörlüğünde Yüksek Performanslı Binalar NSHM Kurucusu Nevzat Sayın , Tabanlıoğlu Mimarlık’tan Murat Tabanlıoğlu , Kreatif Mimarlık’tan  Aydan Volkan ve Altensis’ten Berkay Somalı’nın katıldığı bir oturumda tartışıldı.

45 ülkede ofisi bulunan ve sektörün en güçlü inşaat şirketlerinden Turner Construction’ın sürdürülebilir ve LEED sertifikalı projelerini yöneten Joseph B. Marfi, Dünya Yeşil Binalar Konseyi eğitmeni olarak sektör profesyonelleri için Yeşil Proje Yönetimi Eğitimi verdi.  WGBC tarafından onaylı olan bu eğitimin sonunda katılımcılara sertifika da verildi.  Biancka Dönicke’nin sürdürülebilir ofis binaları konulu semineri yoğun ilgiyle karşılandı.

Amerikan Gensler tarafından tasarlanan,   transparan spiral formuyla Shanghay’ın şehir siluetinin en ikonik ve çarpıcı binalarından 121 katlı, 632 metre uzununluğundaki çevre dostu Shanghai Tower’ın  tasarım direktörü Duncan Swinhoe  ise Sürdürülebilir Dikey Kent başlığı altında zirvede sunum yaptı.

GENSLER Başkanı Ian Mulcahey ise Sürdürülebilir Kentsel Tasarım konusunda zirve konuşmacılarına ilham veren bir seminer verdi. Torti Gallas & Partners şirketinin ortağı mimar Brian O'Looney ise Sürdürülebilir Planlama, Mimarlık ve Mühendislik seminerinde konuşmacıydı.

‘Sürdürülebilir Yapılar İçin Malzemeye İnovatif Yaklaşım’ ÇEDBİK Başkan Yardımcısı Koray Uygur moderasyonunda  Alman Yapı ve Çevre Enstitüsü Yönetim Kurulu üyesi Dr.Hartmut Walther , AKÇANSA ‘dan Arvid Stjernberg ve Kerpiç yapı teknolojilerinden Prof.Dr.Bilge Işık ‘ın konuşmacı olduğu bir oturumda ele alındı.

Sürdürülebilirlik  konusunda Medyanın Rolü panelinde Cüneyt Özdemir, Güven İslamoğlu, Uğur Tanyeli ve Oya Ayman Türkiye’de yapı sektörünün sürdürülebilir dönüşüm sürecinde medyanın rolünü tartışlar.

Sürdürülebilir Finansman & Yasal çerçeve & Teşvikler konusu MWH Türkiye Ülke Müdürü Murat Sarıoğlu moderasyonuyla Avrupa Yatırım ve Kalkınma Bankası (EBRD) Enerji Verimliliği ve İklim Değişikliği Bölüm Yöneticisi Adonai Herrera-Martínez,  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Dış İlişkiler ve AB Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Ali Murat Becerikli ve  Şekerbank ‘tan Erkan Subaşı’nın katıldığı bir panelde konuşuldu.

Zirvenin ilk günü kapanış sunumunu ‘Yağmur+Futbol = Hayat/  PITCHAfrica’  projesiyle Professör David Turnbull yaptı. 1.8 milyon litre yağmur suyunu toplayıp filtreleyerek yıl boyunca her gün 1000 Afrikalı için temiz içme suyu sağlayabilecek futbol sahası Pitch Africa projesinin yaratıcısı akademisyen Professör David Turnbull sunumunda yağmur suyunun en önemli yenilenebilir kaynak olduğunun altını çizerken, binaların hava koşullarını dışarıda tutmak yerine içeri almaları, bunu yapmak içinde yağmur suyunu biriktirecek alanı maksimize etmek, uygun boyutlarda bir tank ya da sarnıç inşa etmek, buğulaşmayla ortaya çıkan kaybı azaltmak, maliyeti azaltırken hacmi arttırmak ve yer açmak gerektiğini anlattı.

Dünya Yeşil Binalar Konseyleri Avrupa Bölgesel Ağı’nın (ERN) senelik toplantısı 3. Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesi kapsamında ilk kez Türkiye’de gerçekleşti

Dünya Yeşil Binalar Konseyleri Avrupa Bölgesel Ağı (WGBC-ERN), Avrupa'da 30'dan fazla ulusal Yeşil Bina Konseyini ve 3,500 'den fazla üye firmayı temsil eden uluslar arası bir ağ. Avrupa’da bina sektörünün tüm paydaşlarını temsil eden ve Türkiye Yeşil Binalar Konseyi’nin (ÇEDBİK)  de dahil olduğu bu ağın 2014 yılındaki ilk toplantısı, 20 Şubat 2014 tarihinde Zirve’ye paralel olarak ÇEDBİK ev sahipliğinde Türkiye’de düzenlendi. ERN Toplantısına DGNB CEO’su Dr. Christine Lemaitre, İngiltere Yeşil Binalar Konseyi Politikalar Direktörü Paul King, Dünya Yeşil Binalar Konseyi  Politikalar Direktörü James Drink Water, Macaristan Yeşil Bina Konseyi üyesi Joseph Marfi , Sürdürülebilir Mimari Direktörü Johannes Kreissig ve Fransa, İspanya, Almanya gibi ülkelerin Yeşil Bina Konseyleri üyeleri katıldı.

Zirvenin ikinci gününde ise Yeşil Bina Hareketinde Dünya'da Neler Oluyor’ başlıklı oturumunda ÇEDBİK Başkanı  Dr.Duygu Erten moderatörlüğünde  Paul King (UKGBC), Bengt Wanggren (İsveç GBC), Micheal Dax (DGNB) ve Corinne Block Raguin (HQE) gibi dünyanın farklı ülkelerinin Yeşil bina Konseyi üyeleri yeşil binaların geleceğini tartışacak.

Yeşil Binalar zirvesinin en çarpıcı sunumlarından birini ise dünyanın bir numaralı tropikal bahçesi olarak bilinen Singapur Gardens Bay projesiyle Atelier Ten direktörü Patrick Bellew ve Atelir One direktörü Neil Thomas gerçekleştirecek.  Singapur Marinasında yer alan 30.000 metrekarelik Gardens by the Bay,   yüksekliği 25-50 metre olan yapay ağaçların güneş paneli, vantilatör ve yağmur suyunu filtreleme görevi görerek çoklu çözümler sağlamasıyla sürdürülebilirlik konusunda uluslararası bir örnek olarak gösteriliyor.  Kendi enerjisini üreten dünyanın en büyük tropikal bahçesi Gardens by the Bay, Singapur hükümetinin ülkeyi ‘Bahçe Şehir’den ‘Bahçe içinde bir şehre’ dönüştürme stratejisinin çok önemli bir parçası.

21.yy Kentleri ve Toplumları konusundaki panel Kentsel Stratejist Faruk Göksu moderatörlüğünde , Amplio ‘dan Alaeddin Babaoğlu, Biocity Başkanı Drew Carr-Ellison ve Ege İnşaat ve Gayri Menkul Yatırım A.Ş’den Nihat Kandaloğlu’nın katılımıyla gerçekleşecek.

Siemens’in İnovasyon sponsorluğunda Türkiye’ye gelen İtalyan mimar, mühendis, eğitimci ve aktivist Carlo Ratti Akıllı Kentlerle ilgili yaptığı sunumla zirvenin en çarpıcı konuşmacılarından biri olacak. MIT’de  (Massachusetts Teknoloji Enstitüsünde) öğretim görevlisi olarak çalışan Carlo Ratti , enstitütü içinde 2003 yılında kurduğu SENSEable City Laboratuvarı’nın ( Akıllı Şehir Laboratuvarı) yöneticisi. Canlılar gibi şehirlerin de hissedebildiğini ve karşılık verdiğini savunan Ratti, laboratuvarında yeni teknolojilerin şehir hayatını, tasarımını ve şehircilik anlayışını nasıl etkilendiği hakkında araştırmalar yapıyor, sensörlerin ve elektroniğin çevre ve mimariyle ilişkisini inceliyor. Amerikan Wired dergisi tarafından dünyayı değiştirecek 50 isimden biri seçilen Ratti yeni sensör ve elektronik araçlarla “kent” kavramına yeni bakış açısını zirve katılımcılarıyla paylaşacak.

Yeşil binalar zirvesinde Yenilenebilir Enerji konusu RSB Yapı Mühendislik Mimarlık’tan Ruhi Bayık’ın moderatörlüğünde  Has Mimarlıktan’tan Ayşe H. Erktin,  Form Şirketler Grubu Yürütme Kurulu Başkanı Tunç Korun ve Marmara Üniversitesi Yeni teknolojiler  Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Tanay Sıdkı Uyar’ın katıldığı bir panelde tartışılacak.  

Yeşil Binalar Zirvesi’nin ikinci gününde Dünya Yeşil Binalar Konseyi  Politikalar Direktörü James Drink Water, Yeşil Bina politikaları hakkında katılımcıları bilgilendirecek. Türkiye’nin başarılı yeşil bina projeleri arasında yer alan TMB Binası, TAV’ın Medine Havalimanı Projesi, Maslak 42, Bir Yalı projesi ve NEF Gayrimenkulun  yeşil projeleri tanıtılacak.   Zirvenin kapanış sunumu ise Sürdürülebilir Eğitim Yapıları üzerine Feilden Clegg Bradley Studios Ian Taylor yapacak.

“Yeşil Okullar” projesinin Türkiye ayağı 3. Uluslar arası Yeşil Binalar Zirvesi’nde tanıtılacak

Türkiye’de Yeşil Dönüşümün lideri ÇEDBİK bugüne kadar sürdürdüğü bilinçlendirme çalışmalarına bir yenisini daha ekledi ve Cape Town Dünya Yeşil Binalar Konseyleri Kongresi’nde “YEŞİL OKULLAR” anlaşmasına imza atarak Türkiye’yi projeye dahil olan 29 ülke arasına soktu. Yeşil Okullar Projesi, öğrencilerin sağlıklı, güvenli ve daha verimli binalarda eğitim alabilmesi temeline dayanan uluslararası çok paydaşlı bir proje. Projenin amacı, daha sağlıklı binalarda eğitim alan, bu sayede akademik açıdan daha başarılı, daha sağlıklı nesiller yetişmesine katkı sağlamak. ‘Sürdürülebilir Eğitim Yapıları -Türkiye'de neler yapılabilir?’ başlığı altında Uluslararası Yeşil Okullar Projesi’nin Türkiye temsilcisi olan ÇEDBİK Başkanı Dr. Duygu Erten. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü İnovasyon Merkezi Direktörü Gökhan Yücel, Çinici Mimarlık’tan Can Çinici ve HATIRLI Mimarlık’tan  Nazan Çapoğlu Yeşil Okulları konuşacak.

Türkiye’nin ilk Ulusal Yeşil Bina Sertifikası’nın lansmanı Zirve’de yapılacak

Zirve’de gerçekleşecek bir diğer önemli etkinlik ise, Ulusal Yeşil Bina Sertifikası’nın lansmanı olacak. Bina ve yerleşimleri çevresel etkilerine göre değerlendiren sistemler, hedeflenen yeşil dönüşüm sürecinde önemli rol oynuyor.  Geçtiğimiz yıl TC. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’yla imzalanan protokol sonrası çalışmalarına hız verilen Ulusal Yeşil Bina Sertifikası, Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınmasına destek vermeyi amaçlıyor. 100’ün üzerinde akademisyen, enstitü temsilcisi, şirket ve STK’nın katılımıyla şekillenen ve pilot proje çalışmaları devam eden Yeşil Bina Sertifika sistemine dair tüm detaylar Zirve’de açıklanacak. 

TSE, TMB, TÜSİAD, İNDER , İMSAD , İTÜ, TTDM ve ISKAV gibi önemli birlik, dernek ve eğitim kurumun desteklediği 3. Yeşil Binalar Zirvesi, FORM Ana sponsorluğunda, Avcı Architects, BASF, Nef, Petra, TURKECO İnşaat ve Enerji, Tekfen Holding ve Ytong altın sponsorluğunda,  Akçansa, AKG Gazbeton, Alarko Carrier, BIO Istanbul, ÇİMSA, Nurus, OTİS, Penta, Tahincioğlu, Viatrans Meydanbey gümüş sponsorluğunda, Artema , Aktif Group, Anadolu Gayrimenkul, Dome Partners, Eko Tesis Yönetim Hizmetleri, Eko Denge, Sera Construction , Siemens ve TROX’un  desteğiyle düzenleniyor.  Zirvenin karbon sıfırlama şirketleri ESCARUS ve ALTENSIS.

Çedbik hakkında:

Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği, 2007 yılında Türkiye’de yapı sektörünün sürdürülebilir ilkeler ışığında gelişmesine katkı sağlamak amacıyla kurulmuştur. Yapı sektörünün tüm paydaşları için bir şemsiye kuruluş olma hedefiyle hareket eden dernek, toplumsal farkındalığı arttırmak ve yapı sektörünü sürdürülebilir ilkeler ışığında üretim yapmaya teşvik etmek amacıyla eğitimler, paneller, konferanslar düzenlemektedir ve yerel yönetimler, üniversiteler, kamu ve özel sektörlere örnek projeler ve çalışma modelleri geliştirmektedir. Bugün 140’ın üzerinde üyesi olan ve sürdürdüğü çalışmalarla Türkiye’nin sürdürülebilir kentsel dönüşüm, enerji verimliliği ve yeşil bina konularında bilinçlendirilmesine önemli katkıda bulunan ÇEDBİK, 100 ülkede kurulan, 27 000 şirket üyeye ulaşan, ve Dünya Yeşil Binalar Konseyi (WGBC) tam yetkin statüsü almış 32 konseyden biridir. Dernek, ekolojik sorunların arttığı günümüzde, bütüncül bir yaklaşım ve sürdürülebilirlik prensipleriyle inşa edilmiş bina ve yerleşimler aracılığıyla daha sağlıklı yaşam ortamlarına kavuşacağımız inancıyla hareket etmektedir.

www.cedbik.org