29 Mayıs bilimle tarihe ışık tutuyor

İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi, bu yılki akademik takviminin en önemli organizasyonlarından birisine ev sahipliği yaptı.

18 Haziran 2015 Perşembe 12:53
29 Mayıs bilimle tarihe ışık tutuyor

Üniversite, gerçekleştirdiği 3. İstanbul Osmanlı Sempozyumu ile bir kez daha bilimle tarihe ışık tuttu. İstanbul ruhunun tüm sosyal yaşam alanlarında canlı tutulması gerektiğini söyleyen 29 Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Kafi Dönmez, ''İstanbul'un fethi denince heyecan verici organizasyonlar yapıyoruz, ancak bunun arka planını doldurmakta tembel davranıyoruz. Halbuki İstanbul ruhunu tüm sosyal yaşam alanlarında canlı tutmamız gerekiyor'' dedi.

Dönmez, bünyesindeki 6 fakülteyle sosyal ve beşeri bilimlerde öne çıkmaya başlayan 29 Mayıs Üniversitesi'nin yeni dönem hazırlıklarını ve gerçekleştirdikleri bilimsel çalışmaları Yeni Akit'e anlattı.

'Arapça Eğitime Özel Önem Veriyoruz'

Tematik üniversiteye yöneliş olduğuna dikkat çeken Dönmez, ''İslam ve din bilimlerinde yeni bir hamle gerçekleştirdik. Temel İslam Bilimleri'nin olmazsa olmazı Arapçadır. Bu alandaki eğitimleri çok sıkı bir şekilde veriyoruz. Ürdün Üniversitesiyle anlaşma yaptık ve oraya öğrenci yolluyoruz. Ayrıca Umman'daki bir üniversite ile de irtibat kurduk. Bu yolla Arapça eğitimleri kuvvetlendireceğiz. Özel devlet üniversitelerinde bile Arapça hoca sıkıntısı var. Her hoca Arapça öğretemez. İki yıl önce 'Haydi Arapça Hocaları Türkiye'ye' diyerek bir adım attık. Binlerce hocayla görüşüldü. Kurduğumuz Arapça Öğrenim Merkezi ile hem devlet hem vakıf ilahiyat fakültelerine hizmet veriyoruz. Biz bunu bilimsel sorumluluğumuz gereği yaptık'' dedi.

Yüksek Burs Kaliteli Öğrenci

ÖSYM'den sınav ile gelen öğrencilerin yanı sıra, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın öncülüğünü yaptığı proje ile Avrupa'daki Türk ailelerinin çocuklarından ilahiyat okuyup oraya geri dönüp hizmet edecek öğrenciler aldıklarını anlatan Prof. Dönmez, ''İlk mezunlarımızı geçen yıl verdik. Çekirdek bir kadromuz var. Yüksek puanla öğrenci alıyoruz. Nitelikli öğrencilere burslar vererek onları çekiyoruz. Şu anda bin civarında öğrencimiz var. Bunların yüzde 25'i uluslararası öğrenci. Mekânlarımız tamamlamadan öğrenci kontenjanını arttırmak istemiyoruz. Sayının yüksekliği yerine daha nitelikli öğrenciye hizmet vermeyi önceliğimizdir. Tam burslu öğrencilerimizin yanı sıra öğrenim bursu ve üstün başarı bursu alan öğrencilerimiz var. Öğrenci konukevimiz de ücretsiz hizmet veriyor. Ayrıca hazırlık sınıflarında kitaplar ücretsiz. İlk yılda yüzde 100 burslu olan öğrenci oranı yüzde 80'lerde. Ümraniye konuk evimizde 4 yıldızlı otel gibi zengin donatılar var'' dedi.

Yeniliklerimiz var

''29 Mayıs bir misyon üniversitesidir'' diyen Dönmez, ülkenin entelektüel geleceğine yatırım yapmayı amaç edinen etik ve estetik kaygısı olan bir öğrenci profili sunan üniversiteyiz. Hazırlık sınıflarında iddialıyız. Yabancı uyruklu öğrencilere Türkçe eğitimi de vermekteyiz. Uluslararasılaşmada kendi ölçeğinde oran olarak yukarılardayız. Arapça ve uluslararası olma özelliği ön planda. Akademik güçlü kadromuz bizi öne çıkarıyor. 2015'te kampüsümüzü somutlaştıracağız. Sosyoloji bölümünü kurduk. Gelecek sene öğrenci almak niyetindeyiz. Mimarlık-Mühendislik fakültemiz de var'' dedi.

Tarihe Işık Tutan Etkinlik

Prof. Dr. İbrahim Kafi Dönmez, farklı inanç ve kültürlere mensup insanların yüzyıllardır bir arada yaşadıkları, medeniyetlerin buluşma noktası İstanbul'da kurulan üniversitenin, özgün araştırmalarla insanlığın bilimsel birikimine katkıda bulunmayı ve bunu sağlayabilmek için yetkin araştırmacı ve bilim insanları yetiştirmeyi hedeflediğini belirterek, ''Bu çerçevede üniversitemiz tarafından İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) işbirliğiyle düzenlenen III. Uluslararası Osmanlı İstanbul'u Sempozyumu'nda, tarihe ışık tutacak önemli araştırmalar gün yüzüne çıkarmayı hedefledik. Alanında uzman akademisyenler bu yıl İstanbul'un perde arkasında kalmış tarihini aydınlatmak için misafirimiz oldu" dedi.

Mehmet UFUK - egitimrehberi / 18 Haziran 2015