200 yıllık antikalar 1 Ekim’e kadar Üsküdar’da

Üsküdar Belediyesi tarafından düzenlenen 2’nci Üsküdar Antikacılar Fuarı açıldı. 1 Ekim’e kadar açık kalacak olan fuarda 200 yıllık antika eserler bulunuyor.

22 Eylül 2017 Cuma 17:25
200 yıllık antikalar 1 Ekim’e kadar Üsküdar’da

Üsküdar Belediyesi tarafından düzenlenen 2’nci Üsküdar Antikacılar Fuarı açıldı. Üsküdar Meydanı’nda oluşturulan alanda açılan fuarda 200 yıl önce kullanılmaya başlanan para sayma makinesi, telefon, tartı, saatlerin ilk örnekleriyle çok sayıda tarihi değeri olan antika vatandaşların beğenisine sunuldu. Üsküdar Belediyesi ile İstanbul Antikacılar Derneği tarafından açılan fuar 1 Ekim’e kadar açık kalacak.

Fuarda Bahreyn sultanı tarafından Osmanlı Padişahı Abdülmecid Han’a hediye edilen eserler de bulunuyor. Bedri işi denilen Hint işi eser, demir üzerine gümüş kakma tamamı. İçi ayetlerle dolu dışarısı kendisine armağan edildiğine yönelik yazı ve tarihler bulunan eser fuarın en nadide parçalarından biri.

Üsküdar Antikacılar Fuarı’nın açılışına AK Parti Milletvekilleri Mihrimah Belma Satır, Osman Boyraz, Hurşit Yıldırım, Üsküdar Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz, Antikacılar Derneği Başkanı Abdulbaki Şimşek ile çok sayıda vatandaş katıldı. Yapılan konuşmaların ardından protokol üyeleri fuarın açılışını yaparak eserleri inceledi.

Fuarda stant açan antikacı Selami Tatlıcıbaşı, “Para üstü verme makinesi. Toplu alanlarda daha hızlı para üstü vermeyi sağlayan mekanik 1910 üretimi bir alet. Metal para sayma makinesi, fiyat etiket basma makinesi, ilk üretilen telefonlar var” dedi.

Antikacı Şaban Yavuz ise, “Bedri işi dediğimiz bu Hint işidir. Demir üzerine gümüş kakma tamamı. Bunu Bahreyn sultanı Abdülmecid Han’a oraya yaptığı yardımlardan dolayı hediye yollamış. İçi ayetlerle dolu dışarısı kendisine armağan edildiğine yönelik yazı ve tarihler bulunmakta. Çok nadir bir parça. Günümüzde rastlamak pek mümkün değil. Bize geldiği için çok şanlıyız” diye konuştu.

Birbirinden değerli eserlerin bulunduğu Antikacılar Fuarı’yla ilgili konuşan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, “Üsküdar Belediyesi olarak düzenlediğimiz Üsküdar Antika Fuarı’nın açılışını yapıyoruz. 1 hafta boyunca devam edecek Üsküdar Meydanı’nda. Bu aslında sıradan bir fuar değil. Burada tarihin köklerini gençler ve çocuklarla buluşturma sahnesi diyebiliriz buna. 100, 200 yıllık eserler var burada. Adeta tarih yeniden canlandırılıyor burada. Gençlerimizi çocuklarımız buraya özellikle bekliyorum. Geçmişle geleceğin kucaklaştığı yer 8-10 gün boyunca Üsküdar Meydanı olacak” diye konuştu.

Haber Tarihi: 22 Eylül 2017 Cuma 17:25

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 22.02.2018