THY - Kabin Kıyafetleri Lansman

20 metrekarelik dükkanda yaptığı neyleri yurtdışına ihraç ediyor

Ney ustası, yaklaşık 7 bin senedir tasavvuf musikisinin vazgeçilmez enstrümanı olan neye, zahmetli bir üretim sürecinin ardından şekil veriyor.

12 Ekim 2017 Perşembe 09:53
20 metrekarelik dükkanda yaptığı neyleri yurtdışına ihraç ediyor

Sümerler tarafından milattan önce 5000'li yıllarda icat edildiği bilinen ve sazlıklardan toplanan kamışlardan usta ellerde şekillendirilen neye  karşı çocuk yaşta ilgi duyan Şanlıurfalı Ahmet Ateş (31), farklı kentlerdeki  ustalardan önce neyi çalmasını ardından da yapımını öğrendi.

12 yıldır tarihi Balıklıgöl yerleşkesindeki 20 metrekarelik  dükkanında ney üreten sanatçı, özellikle deniz kıyısındaki sazlıklardan siparişle  getirttiği kamışlarını dükkanında iki yıl kurumaya bırakıyor.

İnsan gırtlağının yapısı gibi 9 boğumdan oluşan kamışlar, uzun ve  zahmetli bir sürecin ardından önce içi boşaltılıyor ardından bir süre yağ dolu  kutuda bekletiliyor. Daha sonra belli ölçülerde 7 nota deliği açılan kamış, son  olarak da üflenerek akort yapılarak neye dönüşüyor.

"ÜFLEYE ÜFLEYE AKORT EDİYORSUNUZ"

Kentteki tek ney ustası Ateş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ney  yapımının sabır ve gönül işi olduğunu söyledi. Neyin üretim sürecinin büyük bir  titizlik gerektirdiğini anlatan Ateş, şöyle devam etti:

"Kamışlar genelde Akdeniz'in uçurum kenarlarından toplanıyor.  Milyonlarca kamış içerisinden ancak birkaçı ney olabilir, onu da bulması,  toplaması ve üretimi oldukça zahmetlidir. Uzun bir süre bekledikten sonra  temizleyip ısı yardımıyla düzeltiyorsun. Bu da çok titiz bir iş. Ney olmak  istemeyen kamışlar elinde kırılabiliyor. Daha sonra ise akort meselesine geliyor  sıra. O daha başka zahmetli bir iş. Üfleye üfleye akort ediyorsunuz herhangi bir  ölçüsü veya standardı da yok."

FİYATI 250 LİRADAN BAŞLIYOR

Ateş, enstrüman yapımının yanı sıra gençlere dükkanında ney dersi  verdiğini anlattı. Türk musikisinde 13 çeşit ney kullanıldığını aktaran Ateş,  şunları söyledi:

"Yaptığımız neyleri hem yurt dışına hem de yurt içindeki  müşterilerimize gönderiyoruz. Yurt dışında daha çok Almanya, Hollanda ve  Belçika'ya gönderiyorum. Türkiye'de ise genelde İstanbul ve Ankara'ya  gönderiyorum. Fiyatları 250 liradan başlıyor 800 liraya kadar değişiyor. Türüne  göre ney bulunuyor."

Ateş, neyin kalitesinin ustasının üfleme kalitesine göre değişkenlik  gösterdiğini kaydetti.

Haber Tarihi: 12 Ekim 2017 Perşembe 09:53

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    20 Eylül 2018