17 bin kilometre uzaktaki o ülkeden şehitlerimize büyük jest

Yeni Zelanda'nın başkenti Wellington'daki Pukeahu Ulusal Savaş Anıtı Parkı'ndaki Türk Anıtı törenle açıldı.

20 Mart 2017 Pazartesi 17:37
17 bin kilometre uzaktaki o ülkeden şehitlerimize büyük jest

Törene Yeni Zelanda Kültür ve Miras Bakanı Maggie Barry'nin yanı sıra Gazi İşleri Bakanı David Bennett, Wellington Belediye Başkanı Justin Lester, Türkiye’nin Wellington Büyükelçisi Ahmet Ergin, siyasi parti temsilcileri, askeri yetkililer ve Türk vatandaşları katıldı.

Barry, törende yaptığı konuşmada, Türk Anıtı’nın açılmasıyla iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da güçlendiğini söyledi.

Yeni açılan anıtın başkent Wellington'un güneyindeki Tarakena Körfezi'nde yer alan Atatürk Anıtı'nı tamamlayıcı nitelikte olduğunu ifade eden Barry, "Pukeahu Ulusal Savaş Anıtı Parkı'nda Avustralya Anıtı'ndan sonra açılışı yapılan ilk anıtın Türkiye'ye ait olması isabetlidir, zira Anzak geleneği Gelibolu'da doğmuştur. Gelecekte, İngiliz, Amerikan, Belçika ve Fransız anıtları da açılacak." diye konuştu.

Haber Tarihi: 20 Mart 2017 Pazartesi 17:37

YORUM YAZ

  • asim keskinasim keskin1 yıl önce
    ne kadar yalaka bir millet olduk, basta dindar basinimiz olmak üzere, kardesim Onlar türkiyeyi sgale gelmisti,,eger basrsalardi isgal edeceklerdi. aslinda 18 mart törenlerinde türkiyeye törenlere cagililmamalli ve solulamamali, Canakkalaedeki anitlari sökülüp atilmali. olasi bir savasta yine gelecekler yarim biraktiklari isk tamamlayacaklar. biraz ourgali olun biraz kindar olun lütfen.

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 16.03.2018