14 saatlik yol 3,5 saate düşüyor!

Ankara ile İzmir arasındaki tren yolcuğunu 14 saatten 3 saat 30 dakikaya düşürecek olan İzmir-Ankara Yüksek Hızlı Tren (YHT) Projesi’nin 2020 yılında tamamlanacağı açıklandı.

13 Ocak 2018 Cumartesi 16:24
14 saatlik yol 3,5 saate düşüyor!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir MilletvekiliAtila Sertel, verdiği sözlü soru önergesinde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’a "Temeli 2012 yılında atılan İzmir-Ankara Yüksek Hızlı Tren (YHT) Projesi’nde çalışmalar hangi aşamadadır? Çalışmaların şuana kadarki maliyeti nedir? Tamamlandığında maliyeti ne olacaktır? Bu projenin test sürüşleri ve seferlere başlaması için belirlenen tarih nedir" diye sordu. Sertel’in sözlü soru önergesini TBMM’de yanıtlayan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, şunları söyledi:

"İzmir-Ankara Yüksek Hızlı Tren Projesi’nin tüm kesimlerinde altyapı yapım çalışmaları devam etmekte olup altyapı çalışmaları genelinde yüzde 28 fiziki ilerleme sağlanmıştır. Üst yapı ve elektrifikasyon, sinyalizasyon ve telekomünikasyon dediğimiz EST işleri kapsamında da Polatlı, Afyonkarahisar, Uşak kesiminin ihalesi 14/11/2017 tarihinde yapılmış, hattın 2019 yılında tamamlanması, Uşak-İzmir kesimine ait ihalenin ise 2018 yılı içerisinde yapılarak hattın 2020 yılında tamamlanması planlanmaktadır. Proje için şu ana kadar 983 milyon Türk lirası harcanmış olup yaklaşık olarak 8 milyar 340 milyon Türk lirası daha harcanarak proje tamamlanacaktır."

624 kilometrelik Ankara-İzmir YHT hattı, Ankara-Afyonkarahisar, Afyonkarahisar-Uşak ve Uşak-Manisa-İzmir olmak üzere toplam 3 etaptan oluşuyor.

Haber Tarihi: 13 Ocak 2018 Cumartesi 16:24

YORUM YAZ

  • YtYt9 ay önce
    Ben Malatyalıyım akp nin en çok oy aldığı illerden biri İzmir ise en az aldığı illerden biri fakat izmir için köprüler hızlı trenler yapılıyor. Madem bu hizmetler oy verilmeyince gidiyor bundan sonra bizde vermeyelim. Siz gidin İzmire hoş görünmek için taklalar atmaya devam edin!
  • Ali telliAli telli9 ay önce
    Gerici CHP nin hayali bile buhizmetlere ulaşamaz.
  • Ali telliAli telli9 ay önce
    Gerici CHP nin hayali bile buhizmetlere ulaşamaz.

Günün Karikatürü

19 Ekim 2018