1000 Altay tankı için kritik açıklama

Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail Demir, "Altay tankı seri üretim ihalesinde teklifleri bekliyoruz." dedi.

11 Ekim 2017 Çarşamba 19:47
1000 Altay tankı için kritik açıklama

Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail Demir, yurtiçinde geliştirilen muharebe tankı Altay'ın seri üretimi için açılacağı belirtilen ihalede teklifleri beklediklerini söyledi.

Demir, MÜSİAD tarafından düzenlenen bir konferansta Altay tankının seri üretim ihalesi ile ilgili sorusu üzerine, "Şu anda teklifleri bekliyoruz" dedi.

Altay tankını geliştiren Otokar tarafından seri üretime alınması için verilen SSM tarafından teklif kabul edilmemiş, ardından Temmuz ayında savunma eski bakanı Fikri Işık seri üretim için ihale düzenleneceğini açıklamıştı.

Yurtiçinde Otokar dışında FNSS'in paletli zırhlı araç tasarlama ve üretim deneyimi bulunuyor. BMC ve Katmerciler tekerlekli zırhlı araç üretirken, Tümosan'ın tekerlekli zırhlı araç üretime projesi bulunuyor.

1000 ALTAY TANKI ÜRETİLMESİ PLANLANIYOR

Üç yerli şirketin katılması beklenen ihale ilk aşamada 250 tankın üretimini kapsıyor ve rakamın nihai olarak 10 milyar doları aşması bekleniyor. Türkiye toplamda ise 1000 Altay Tankı üretimi planlıyor.

Haber Tarihi: 11 Ekim 2017 Çarşamba 19:47
  • Muzaffer düzgün Muzaffer düzgün 9 gün önce
    Arkadaş özaldan beri bu altaytanklarıkonuşuluyorbu millet bıktım yaptık yapıyoruzatak29 alikopterbakıyoruz motor ithalgerizekslıyımıyızaklımıza alayım ediyorsunuzartıktam yerli tank uçakkıtalar arası füze yapılmalı etrafımızateşçakallar etrafımızdaòtüşüyorartık konuşma yerine kullanırken bu millet görsün çakallar ın sesiancak böyle kesilir saygılarımla