Kuzey Kore'de satın alamayacağınız 9 şey!

  • Kuzey Kore'de yasaklar saymakla bitmiyor.

  • Coca-ColaDünyada Coca-Cola'nın satılmadığı iki ülke var. Bunlar Küba ve Kuzey Kore. Her ne kadar Coca-Cola yasak olsa da Kuzey Kore'de yaşayan insanlar kolanın tadını biliyor. Kuzey Koreliler kola benzeri içeceklere ulaşabilseler de orjinal Coca-Cola içmeleri yasak. Kuzey Kore'de, ''Cocoa aromalı tatlı gazlı içeçek'' etiketi adı altında kola benzeri içeçekler satılıyor.

  • Kim Jong-un saç kesimiBir kaç yıl kadar önce Kim Jong-un'un saç kesimi modaydı. Kuzey Kore'deki erkekler liderlerinin saç kesimini ona benzeyebilmek adına tercih ediyorlardı. Fakat Kim Jong-un'un kendini taklit eden insanlardan rahatsız olması sebebiyle bu model kesim ''devlet onaylı saç kesimi'' listeden çıkarıldı.

  • StarbucksStarbucks'ın Kuzey Kore'de herhangi bir şubesi bulunmuyor. Kuzey Kore'de onlarca kahve dükkanı var. Buraya kadar herşey normal. İşin ilginç yanı ise bu kahve dükkanları inanılmaz derecede Starbuck'a benziyor. Bu Starbucks benzeri kahve dükkanlarındaki kahve çeşitleri Starbucks ürünlerinin birebir aynısı.

  • Renkli saç boyamaKuzey Kore'de saçlarınızı sarıya, kızıla veya yeşile boyamak gibi bir seçeneğiniz yok. Herkesin saçı siyah olmak zorunda olsa da sadece grileşmeye başlayan saçlarınızı siyaha boyamanıza izin veriliyor. Kuzey Kore'de saç boyamak ''kapitalist bir eylem'' olarak kabul ediliyor. Yine de yasaklara rağmen saçınızı boyatmayı başarırsanız hem siz hem de kuaförünüz cezalandırılıyor.

  • McDonaldKuzey Koreliler'in McDonald's ürünleri tüketmesi de yasak. Kaldı ki herhangi bir McDonald's mağzası bulunmadığından bu eylemi gerçekleştirmek zaten imkansız. Buna rağmen bazı Kuzey Kore elitleri McDonald's ürünleri yiyebilmek için Çin'e gidiyorlar!

  • Kot PantolonKuzey Kore'de kot da saç boyaları gibi ''kapitalizmin zehri'' olarak görülmekte. İlginç bir şekilde Kuzey Kore'de gençlerin de desteğiyle, Batılı moda trendlerine karşı savaş veriliyor. 15 yaş ortalamasına sahip Kuzey Koreli gençler sokaklarda devriye gezerek Batılı moda özentilerini tespit ediyor.

  • Yabancı filmKuzey Koreliler'in yabancı kültürlere ait filmler izlemesi yasak olsa da yasa dışı olarak bu yabancı filmlere ulaşabiliyorlar.

  • PirsingKuzey Kore'de kulaklarınızı deldirebilirsiniz ama burnunuzu deldirmeyi aklınızdan bile geçirmeyin. Pirsinglerde Kuzey Koreliler için bir ''kapitalizm zehri'' olarak görülmekte. Ayrıca Kuzey Kore moda polisleri; sokaklarda fazla kısa etek giyenleri, doğru şekilde ayakkabı giymeyenleri, t-shirt giyenleri ve bekar iş kadınlarını göz hapsinde tutuyor.

  • İphoneİphone Kuzey Kore'de yasak değil. Yine de Apple Kuzey Kore'de satış yapmayı reddediyor. Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un geniş bir Apple ürünleri koleksiyonu olduğu söyleniyor. Kuzey Kore Apple'ın ürünlerine birebir benzeyen akıllı telefon tasarlatsa da App store'u taklit edemediği için bu İphone görünümlü telefonların içi muhtemelen boş.