İşte karşılaştırmalı fotoğraflarla Sur'un yeni hali

  • Diyarbakır'da PKK üyelerinin saldırılarında ağır hasar gören tarihi Sur ilçesi "TOKİ Peyzaj Düzenlemesi ve Rekreasyon Projesi" kapsamında yeniden inşa ediliyor.

  • Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Mehmet Ergün Turan, bugüne kadar Diyarbakır genelinde 15 bin 261 konut, 7 hastane ve 24 okul yaptıklarını, 33 bin seyirci kapasiteli UEFA standartlarında bir stadyumun inşaatının ise devam ettiğini belirtti.

  • İnsanlığın ve Türkiye'nin en büyük düşmanının terör olduğunu vurgulayan Turan, şunları aktardı: "Terörden dolayı nice insanımız evinden, işinden, ailesinden ve hayatından olmuştur. Cumhurbaşkanı ve Başbakanımızın talimatlarıyla Diyarbakır ve bölgede yeni projeler yapmaya terör örgütlerinin yakıp yıktığı yerleri yeniden imar ve inşa etmeye başladık.

  • Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ile ortaklaşa yürüttüğümüz projeler kapsamında Diyarbakır başta olmak üzere Şırnak, Mardin ve Hakkâri’de 22 bin 700 konut planlandı ve bunların büyük bir kısmının inşaatına başlandı."

  • Sur'un yeniden imarı için başta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile büyük bir gayretin içerisinde olduklarını ifade eden Turan, "TOKİ olarak her zaman Diyarbakırlı kardeşlerimizin yanındayız. Onların daha iyi ve daha sağlıklı konutlarda oturmalarını sağlamak için her türlü çabayı gösteriyoruz." diye konuştu.

  • Diyarbakır’da aktif 20 projelerinin bulunduğunu belirten Turan, ”Toplam 4 bin 263 konutumuzun inşaatı devam etmektedir. Ayrıca 33 bin seyirci kapasiteli UEFA standartlarında modern bir stat inşa ediyoruz. İhale sürecinde olan projelerimiz ile konut sayımız 5 bin 637 rakamına çıkacaktır.” şeklinde konuştu.