İşte Hakkari şehitlerinin isimleri ve memleketleri

 • Dün sabah saatlerinde Türkiye’ye sızmaya çalışan bir grup PKK’lı terörist ile güvenlik güçleri arasında Hakkari'nin Şemdinli İlçesi'nde çatışma çıktı. Çatışmada, 6'sı asker 2'si korucu olmak üzere şehit sayısı 8'e yükseldi. Şehitlerin isimleri ve memleketleri de belli oldu... - 1-Korucu Osman Yeşil

 • 2-Korucu Alaattin Tekin

 • 3-Şehit Er Emre Karaaslan - Hain saldırıda şehit olan Sözleşmeli Er Emre Karaslan’ın ateşi Bursa’nın Kestel ilçesi Vani Mehmet Mahallesi Gökpınar Sokak’taki baba ocağına düştü.

 • 34’üncü Hudut Tugay Komutanlığına bağlı hudut karakolunda sözleşmeli piyade er olarak görev yapan Şehit Karaaslan’ın 9 ay önce göreve başladığı ve yeni evli olduğu öğrenildi.

 • Şehit Emre Karaaslan’ın aslen Erzurum Tortum nüfusuna kayıtlı olduğu bildirildi. Şehidin ailesinin oturduğu evin önüne taziye çadırı kuruldu.

 • 4-Şehit Er Erkan Karaca - Çatışmada şehit düşen Jandarma Sözleşmeli Er 28 yaşındaki Erkan Karaca’nın memleketi Samsun’daki ailesi, acı haberle gözyaşına boğuldu.

 • Bekar olan Jandarma Sözleşmeli Er Erkan Karaca’nın acı haberi, babası Ayhan Karaca’ya ilçe protokolü tarafından verildi.

 • Şehidin evine Türk bayrakları asılırken, anne ve babasının 11 yıl önce boşandığı, 1 kız kardeşinin olduğu öğrenildi.

 • Şehidin sosyal paylaşım sitesinden önceki gün görevdeki fotoğraflarını “Ya şimdi kabirde olsaydım.” mesajıyla paylaştığı öğrenildi.

 • 5-Şehit Er Sercan Kara - Şehitlerden sözleşmeli Piyade Er Sercan Kara’nın ölüm haberi Isparta’nın Gelendost İlçesi’ndeki ailesine verildi. Şehit Sercan Kara’nın ailenin 3 erkek çocuğundan ortancası olduğu belirtildi. Bekar olan şehidin 15 gün önce izin için ailesinin yanına geldiği öğrenildi.

 • Ağabeyinin İzmir’e tayini çıktığını fakat Şemdinli’den ayrılamadığını söyleyen Sercan Kara'nın kardeşi Adil Kara, "Orada kardeş gibilerdi. Bizden iyi arkadaşlarıyla kardeşti. Bırakıp da gidemedi. ’Biraz daha durayım, buradan zaten Kuzey Irak’a falan asker götürüyorlardı. Biraz daha sakinleşsin öyle geçeceğim’ demişti. Nasip olmadı. Vatana hizmetten başka bir hayali yoktu zaten. Şehit olmayı istiyordu. ’Ben şehit olursam ağlamayın, üzülmeyin’ diyordu. Mekanı cennet olsun. 5 yılı dolduracaktı bu ocak ayında. Bekardı" şeklinde konuştu.

 • Şemdinli’de şehit olan sözleşmeli piyade er Sercan Kara’nın kardeşi Adil Kara, şehit haberini sabah kahvaltıdan sonra duyduklarını söyledi. Eve gelenlerin ve muhtarın söylemesiyle ağabeyinin şehit olduğunu öğrendiklerini anlatan Kara, "En son, dün akşamüstü görüşmüştük. Ben, değil de babamla görüşmüş. Orada, yoğun bir yağmur yağışı varmış. ’İçimde bir his var baba, 4 senedir hiç böyle bir hisse kapılmamıştım’ demiş. Babam da ’Hazırlığını yaptın mı oğlum’ falan deyince, ’Yaptım baba’ demiş. Konuşmuşlar hatta dalga geçmiş ’Bir şey olmaz’ diye. Sabah da haberini aldık" dedi. (Fotoğrafta soldan sağa: Şehidin kardeşi, ağabeyi ve babası)

 • 6-Şehit Er Ömer Küçük - Piyade Sözleşmeli Er Ömer Küçük’ün şehit olduğu haberi, askeri yetkililer tarafından Hakkari'de Özsoğuksu Mahallesi’nde oturan babası Cuma Küçük’e verildi.

 • 3 kardeşin en küçüğü olan şehidin baba ocağının evinin önünde sağlık ekipleri hazır bekledi. Şehidin baba evinin bulunduğu sokağın girişine Türk bayrağı asıldı.

 • 7-Şehit Uzman Çavuş Gökhan Kurak - Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde güvenlik güçleriyle bölücü terör örgütü PKK mensupları arasında çıkan çatışmada şehit düşen Piyade Uzman Çavuş Gökhan Kurak'ın (28) Zonguldak'ın Çaycuma ilçesindeki babaevine acı haber ulaştı. Şehit Kurak’ın baba ocağına Türk bayrağı asıldı, büyük üzüntü yaşayan ailesine akrabaları ve komşuları taziye ziyaretinde bulundu. Bekar olan şehit Kurak’ın 2014’ten bu yana Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde uzman çavuş olarak görev yaptığı ve şark görevinin bitmesine 6 ay kaldığı öğrenildi.

 • Şehit Gökhan Kurak’ın babası (ortada) Sezgin Kurak, oğluyla en son dün telefonda konuştuğunu söyleyerek şöyle dedi: "Sabah hastanedeydim. Orada annemi doktora çıkardım. Tanımadığım numaradan aradılar. Kim olduğunu sordum. ’Ben Gökhan’ın silah arkadaşıyım’ dedi. ’Bir şey mi var?’ dedim. ’Siz nesi oluyorsunuz?’ dedi. ’Ben babasıyım’ dedim.

 • ’Ağabey Gökhan Kurak’ı kaybettik’ dedi. En son dün akşam telefonda görüştük. İyi olduğunu söyledi. Herhangi bir durum yoktu. Doğuda görev yaptığı için şimdi evlenmek istemiyordu. Batıya tayininin çıkmasını bekliyordu. 8 ay gibi bir süresi kalmıştı. Ev alma hayali vardı ama olmadı. Kardeşi de katıldı kazandı ama ben yollamadım. O evli, 2 çocuğu var. Ben yollamadım. Yanımda durmasını istedim."

 • 8-Şehit Er Tayfun Kavun - Piyade sözleşmeli Er Tayfun Kavun’un şehadet haberi, merkez Kuşdilli Mahallesi’nde yaşayan baba Recep ve anne Ayşe Kavun’a Kırşehir Vali Yardımcısı Adnan Kayık ve Askerlik Şubesi Başkanı Personel Yüzbaşı Harun Ağaç tarafından verildi. Kavun’un 3 yıldır Hakkari’de görev yaptığı, 4 ay önce ailesinin yanına gelerek iznini geçirdiği öğrenildi. Şehidin komşusu Duran Aslan, ailenin Neşet Ertaş Kültür Merkezi açılışında Başbakan Binali Yıldırım ile görüştüğünü ifade ederek, "Kültür Merkezi açılışında Başbakan Yıldırım’a, asker oğullarının yanına Hakkari’ye gitmek istediklerini söylemişlerdi. Yetkililer de biletlerini almışlardı. Gideceklerdi." dedi.

 • Heyeti binanın önünde gören şehidin kız kardeşi Sultan Kavun, "Bu haber için kapıyı açmam" diyerek feryat etti. Şehit Tayfun Kavun’un ilk görev yerinin Hakkari’nin Şemdinli ilçesi olduğu, göreve başladıktan sonra kredi çekerek araba aldığı öğrenildi. Merkez Kuşdilli Mahallesi'ndeki şehidin evine Türk bayrağı asıldı.

 • Şehidin yeğeni Şeval Kavun, okul dönüşünde acı haberi alınca gözyaşı döktü.