Filistinli cesur kızın babası konuştu

 • Dünya onu 2012 yılında ağabeyi gözaltına alındığında İsrail askerlerine karşı gösterdiği tavır nedeniyle tanımıştı. Küçücük cüssesiyle karşısındaki İsrail askerlerinin üzerine yürüyen onlara kimi zaman tekme kimi zaman yumruk atan o Filistinli kız Ahed et-Temim'di. Abisini gözaltından kurtarmak için atmıştı ilk yumduğu İsrail askerlerine... Cesur tavrı nedeniyle İstanbul'da "Hanzala Cesaret Ödülünü"ne layık görüldü. O küçük kız büyüdü ve 16 yaşında genç ve güzel bir kız oldu. Dün İsrail askerleri tarafından gözaltına alındı. Bugün öğle saatlerinde ise annesi de gözaltına alındı.

 • İsrail askerlerine karşı cesur tavrı nedeniyle daha önce İstanbul'da "Hanzala Cesaret Ödülü"ne layık görülen ve dün evine baskın düzenlenerek gözaltına alınan 16 yaşındaki Filistinli kız Ahed et-Temimi'nin babası Basim et-Temimi, "İsrail medyası kızımın gözaltına alınmasını meşrulaştırmak için kışkırtıcı bir propaganda kampanyası yürütüyor." dedi.

 • İsrail askerlerinin, işgal altındaki Batı Şeria'nın Ramallah kenti yakınlarında yer alan Nebi Salih kasabasındaki evine dün şafak saatinde baskın düzenleyerek kızı, daha sonra ise eşi gözaltına alınan Temimi, yaşananları anlattı:

 • "Kızımı nereye götürdüklerini söylemediler. Eşim Neriman de kızımın durumunu öğrenmek için sabah saatlerinde yakınlardaki bir cezaevine gitti ve bir daha dönmedi. Daha sonra aile avukatımızdan eşimin de gözaltına alındığını öğrendim."

 • İsrail medyasının, kızı Ahed'in askerleri evinin önünden kovduğu görüntüleri yayımlayarak onun gözaltına alınmasını "meşrulaştırmaya" çalıştığını belirten baba Temimi, işgale karşı direnmenin doğal bir reaksiyon olduğunu kaydetti.

 • Medyanın kızına karşı kışkırtıcı bir propaganda kampanyası sürdürdüğünü vurgulayan Temimi, "Kızım İsrail askerlerini taciz etmedi. Bu küçük bir kızın işgal altındaki topraklarda gözaltına alınmasını meşrulaştırmak için dillendirilen bir İsrail propagandası. Asıl bu işgal askerlerinin kasabamızda, evimizde bulunması bize doğrudan bir saldırı ve tacizdir." diye konuştu.

 • Kızı Ahed'in İsrail askerlerini kovmaya çalışırken bir askere tokat attığı görülen videonun çekilmesinden biraz önce İsrail askeri kasabalarında bir çocuğu vurduğunun altını çizen baba Temimi, Filistin halkının yıllardır süren işgal altında büyük acılar yaşadığına dikkati çekerek, buna direnmenin bir seçenek değil doğal bir reaksiyon olduğunu vurguladı.

 • "Kızımın davranışı askerleri evimizden çıkarmak için gösterdiği doğal bir reaksiyondur. Burada doğal olmayan şey işgalcilerin bize çektirdiği zulümdür, buna karşı koymak değil. Buna rağmen İsrail medyası kızıma karşı kışkırtmada bulunuyor. İşgalci Yahudi yerleşimciler 2015'te Nablus'un Duma beldesinde Devabişe ailesini sebepsiz yere yakarak katletti. Bu işgale direnmek gösterdiğimiz en doğal reaksiyondur."

 • Kızının ve diğer evlatlarının çocukluklarından beri yasa dışı Yahudi yerleşim yerleri ve ayrım duvarına karşı kasabalarında düzenlenen haftalık gösterilere katıldığına değinen Temimi, bunun Filistin halkının davasının bir parçası olduğunu söyledi.

 • İsrail askerleri tarafından 11 kez gözaltına alındığını ve işkencelere maruz kaldığını belirten Temimi, bir seferinde 10 gün komada yattığını kaydetti. Temimi, eşinin ve iki oğlunun da İsrail askerlerince birçok kez dövüldüğünü belirtti.

 • Evin küçük oğlu Muhammed de, kız kardeşinin gözaltına alındığı anları şöyle anlattı: "O gece uyandığımızda onlarca askerin evimizin içerisinde ve etrafında olduğunu gördük. Annem onlara engel olmak istedi. Bizi döverek evin altını üstüne getirdiler. Kız kardeşimi gözaltına aldılar."

 • Kendisinin de kız kardeşi Ahed gibi kasabalarında düzenlenen haftalık barışçıl gösterilere katıldığını belirten Muhammed, "Kasabadaki tüm çocuklar bu protestolara katılıyor. Ordu bize zalimce davranıyor. Bize karşı plastik mermi ve göz yaşartıcı gaz kullanıyor. Bu gösterilerden birinde kolum kırıldı ama toprağımızı korumak için mücadele etmeye devam ettim." diye konuştu.

 • İsrail polisinden yapılan açıklamada Ahed ve annesi Nermin Temimi'nin "İsrail askerlerine saldırmak" şüphesiyle perşembe gününe kadar gözaltına tutulacağını söylemişti.

 • İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman da, sadece "Ahed'den değil, ailesinden de hesap sorulacağı" tehdidinde bulunmuştu.

 • "Filistinli cesur kız" olarak bilinen Ahed, 2012 yılında ağabeyi gözaltına alındığında İsrail askerlerine karşı gösterdiği tavır nedeniyle İstanbul'da "Hanzala Cesaret Ödülü"ne layık görülmüştü.

 • "İsrail askerine kafa tutan Filistinli kız" olarak dünya gündemine gelen Ahed, Başbakan olduğu dönemde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la da buluşmuştu.