Diriliş-Ertuğrul dizisinde kim kimdir?

 • Dizide Serdar Gökhan'ın canlandırdığı Süleyman Şah, Türk tarihi açısından son derece önemli bir isim. Cengiz Han'ın ordularından kaçarak Türkistan'dan 50.000 kişiden fazla bir nüfusu peşine taktığı gibi Doğu Anadolu'ya gelen Süleyman Şah, Osmanlıları Anadolu'ya getiren isim olarak bilinir.

 • Oğuzların Kayı Boyu'nun önemli isimlerinden Kaya Alp'in oğlu olan Süleyman Şah, 4 evlat sahibi ve obasının mutlak hakimi olarak 1227 yılına kadar yaşamıştır. 1178 yılı civarında doğduğu tahmin edilen Süleyman Şah, Fırat nehri üzerinden Caber'e giderken boğularak can vermişti.

 • Öldükten sonra bugün sınırlarımız dışında kalan tek Türk toprağı olan Süleyman Şah türbesine gömülmüştü. Bugün söz konusu türbe IŞİD tehlikesiyle yüz yüze olup, Türk askerleri tarafından korunmaktadır.

 • Ertuğrul GaziSoy ağacının kaynağı olarak Kitab-ı Cihannüma kabul edilen Ertuğrul Gazi'nin, babasının ölümünden sonra kardeşi Dündar Bey ile birlikte 400 çadırlık bir toplulukla Pasin Ovası üzerinden batıya doğru ilerlediği biliniyor.

 • Batıya ilerleyişinde Söğüt ve Domaniç yöresine obasıyla yerleşen Ertuğrul gazi ardında Osmanlı Beyliği'nin kurucusu Osman Gazi'yi bırakarak vefat etmişti.

 • Tarihi kayıtlarda çok fazla bir etkinliği göze çarpmayan Gündoğdu Bey, Diriliş Ertuğrul'un önemli karakterlerinden biri.

 • Süleyman Şah'ın eşi, Ertuğrul Gazi'nin annesi Hayme Hatun, kocası Süleyman Şah'ın ölümünün ardından Kayı Boyu'nun başına geçti ve "Devlet Ana" lakabını kazandı. Selçuklu Sultanı'nın Kayı Boyu'na Ankara Karacadağ yöresini yer göstermesiyle birlikte, Hayme ana Kayı Boyu'nun önderi olarak bu bölgeye yerleşti ve ardından oğlu Ertuğrul Gazi'nin önderliğinde Söğüt ve Domaniç'e yol aldı. Ömrü burada son bulan Hayme ana, Kütahya'da defnedildi ve bugünkü türbesi 1892 yılında Sultan 2. Abdülhamid tarafından yapıldı.

 • Halime HatunOsmanlı Beyliği'ni kuran Osman Bey'in annesi ve Ertuğrul Gazi'nin eşi olan Halime hatun 1281 yılında ölene kadar, Ertuğrul Gazi'nin yanından bir an olsun ayrılmadı ve ona Savcı Bey, Gündüz Alp ve Osman Gazi adında üç oğul verdi. Ertuğrul Gazi ve Halime hatun bugün aynı türbede yan yana yatmaktalar.

 • Endülüslü Muhyiddin İbn ArabiÜnlü mutasavvıf, İslam düşünürü ve şairi İbn Arabi, Endülüs yani İspanya'da doğmuştu. Mutlak ilme gezip dolaşmadan kavuşamayacağına inanan İbn Arabi 1239 yılında ölene kadar düştüğü yollarda Mekke, Mısır, Bağdat, Halep, Konya gibi şehirlerde bulunarak İslam alemindeki ruhani boşluğu doldurmaya çalışmıştır.

 • Nihayetinde son durağı olan Şam'da gözlerini yuman İbn Arabi, Osmanlı ve Türkiye tarihinde kuşaklar boyu süren bir ekolün kurucusudur. İbn Arabi ekolünden olan Şeyh Bedreddin, Akşemsettin, Ahmed Avni Konuk ve son olarak 2007 yılında vefat eden Lütfi Filiz gibi isimler tarihimize yön vermiş önemli isimler arasındadır.

 • Turgut AlpErtuğrul Gazi ve sonrasında oğlu Osman Gazi'nin en yakın silah arkadaşı olan Turgut Alp gelmiş geçmiş en meşhur Türk savaşçıları arasında sayılır. Bilecik, İnegöl, Adrenos ve Bursa'nın fetihlerinde yer alan ve bu şehirlerin ele geçirilmesinde önemli bir rol üstlendiği için Osman Bey tarafından İnegöl'ü dirlik olarak elinde tutma hakkı kazanan Turgut Alp'in, Bursa'nın fethinden sonra ilerleyen yaşı sebebiyle öldüğü düşünülmektedir.

 • Afşin BeyHorasanlı Türkmen bir ailenin evladı olarak büyük Türk akıncısı Çağrı Bey'in komutasında Anadolu'ya yapılan seferlerde savaşmış bir cengaver olarak bilinen Afşin Bey önemli bir tarihi figürdür.Bizans ordularını Malatya'da yenip Kayseri'yi ele geçiren ve sonrasında 1071'de Malazgirt Meydan Muharebesinde komutanlık yapan Afşin Bey, Selçuklu hükümdarlarına hizmet etti ve son olarak Halep'te görüldü.

 • KurdoğluTarihte kendisi hakkında çok fazla şey yazılmasını istemeyen ender karakterlerden olan Kurdoğlu'nun denizciliğe merak salan ilk Türk beyleri arasında olduğu biliniyor. Rodos şovalyelerine esir düşen kardeşini kurtarmak için Akdeniz'e hakim olmak gibi bir idealle yaşadığı düşünülmektedir. Diriliş Ertuğrul'da Kurdoğlu henüz tarihteki Kurdoğlu ile aynı noktada değil gibi gözüküyor.

 • Akça KocaDizide Kayı Boyu'nun şifacısı olarak karşımıza çıkan Akça Koca karakteri aslında tarih sahnesinde Osman Gazi'nin silah arkadaşlarından biridir. Orhan Gazi'nin Lalası olarak bilinen Akça Koca; Sakarya, İzmit, Sapanca üzerinden önce Samandıra sonrasında Üsküdar'a kadar varan başarılı akınlar düzenlemiştir. 1326 yılında ölen Akça Koca ile Diriliş Ertuğrul'daki Akça Koca arasında bir bağlantı olup olmadığı belirsizdir.

 • TRT1’in yeni dizilerinden Diriliş Ertuğrul, her çarşamba yayınlanan yeni bölümleriyle Türk tarihinin çok fazla anlatılmayan bir dönemine ışık tutuyor. Peki tarih kitapları Osmanlı’nın atası Ertuğrul Gazi'yi ve yaşanan o olayları nasıl anlatıyor?