THY- Euroleague

Binlerce kişi ayaklandı! Dayanacak gücümüz kalmadı

  • IKBY'nin Süleymaniye kentinde bir araya gelen binlerce memur, "maaşlarının ödenmemesi ve yolsuzlukları" protesto etmek için kitlesel gösteri başlattı.Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki (IKBY)Süleymaniye kenti ve çevre bölgelerdeki memurlar, maaşlarının ödenmemesi ve kamukurumlarındaki yolsuzluğu protesto etmek için gösteri düzenledi.

  • Süleymaniye'deki Eğitim Müdürlüğü binası önünde bir araya gelenöğretmenlere, kısa süre içinde diğer memurlar ile vatandaşların da destekvermesiyle eylem kitlesel gösteriye dönüştü.

  • IKBY ve Irak merkezi hükümeti karşıtı sloganlar atarak EğitimMüdürlüğü binasının önünden kent merkezindeki meydana doğru yürüyüşe geçen öfkelikalabalık, yaklaşık 3 yıldır maaşlarını kesintili olarak almalarına neden olan"maaş krizine" çözüm bulunmasını istedi.

  • Öğretmenlerin yanı sıra din adamları ve polis gibi her kesimden devletmemurunun katıldığı gösteride, "Artık Yeter", "26 yıllık yolsuzluk ve hırsızlığason", "Yolsuzluk yapanlar yargılanmalı"ve "Öğretmen ve memur maaşları nerede"şeklinde yazıların bulunduğu pankartlar taşındı.

  • "Artık dayanacak gücümüz kalmadı"Sadık Ömer isimli gösterici, "Hükümettentalebimiz, öğretmen ve tüm memurların durumunu düzeltmesi ve maaş kesintisine son vermesi. Artık dayanacak gücümüz kalmadı" ifadelerini kullandı.

  • Alınan güvenlik önlemlerinin önceki gösterilere göre çok sıkı olmadığıgörülürken, polisin eylemcilere yaklaşmaması dikkat çekti.Maaş krizi ile kamu kurumlarındaki yolsuzluğu protesto etmek isteyen Iraklılar, Süleymaniye kent merkezinin yanı sıra, Halepçe kenti ile Çemçemal, Kelar, Ranya ve Seyid Sadık gibi ilçelerde de gösteriler düzenledi.

  • IKBY'de muhalefetin başını çeken Goran (Değişim) Hareketi ile Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin güçlü olduğu Süleymaniye protestolara sahne olurken eski IKBY Başkanı Mesut Barzani'nin liderliğindeki Kürdistan DemokratPartisi'nin güçlü olduğu Erbil ve Duhok'ta ise henüz herhangi bir bir gösteri olmadı.

  • IKBY'deki ekonomik krizIKBY'de 2014'ten bu yana ekonomik ve mali kriz yaşanıyor. Irakanayasasına göre Erbil yönetimi, ülkede elde edilen petrol gelirinden yüzde17'lik bir paya sahip. Ancak Nuri el-Maliki, başbakanlığı döneminde IKBY'ninkendi başına petrol satmasını gerekçe göstererek, Erbil'in bütçeden alacağı payı2014'te kesmişti. Daha sonra Haydar İbadi'nin başbakan olması ve yeni hükümetikurmasıyla Bağdat-Erbil yönetimleri, petrol satışında uzlaştı. Fakat Bağdatyönetimi şimdi de bütçe yetersizliğini gerekçe göstererek Erbil'in payının cüz'ibir kısmını gönderiyor.

  • Bütçe kesintisiyle başlayan ekonomik kriz daha sonra terör örgütüDEAŞ'ın Irak'ın üçte birini ele geçirmesi ve petrol fiyatlarında meydana gelensert düşüşle derinleşti.

  • Erbil yönetiminin resmi verilerine göre IKBY'de hükümetten maaş alanyaklaşık 1 milyon 400 bin memur bulunuyor.