Atlar nasıl ehlileştirildi?

Genetik bir araştırmanın sonucuna göre, atlar bundan 6000 yıl önce Ukrayna otlakları, güneybatı Rusya ve batı Kazakistan’da evcilleştirildi. PNAS dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, evcilleştirilmiş atlar yol boyunca kısraklarla çiftleşerek Avrupa ve Asya’ya yayıldılar.

Cambridge Üniversitesi’nden bir grup tarafından yapılan araştırma, atların evcilleştirilmesi ile ilgili iki farklı teoriyi bir araya getiriyor. Bu konu bilim adamları arasında sıcak tartışmalara neden olmuştu.

Arkeolojik bulgulara göre atlar Avrasya Bozkırları’nda (Ukrayna, güneybatı Rusya ve batı Kazakistan) evcilleştirildiler. Uzmanlara göre atlar binmek, et ve sütünden yararlanmak amacıyla kullanıldı.

Ancak, Avrasya Bozkırları’nın batısında bulunan antik çömleklerdeki at sütü kalıntıları gibi arkeolojik bulgular mitokondrial DNA’lardan elde edilen kanıtlarla çelişiyor. Bu araştırmalara göre atların evcilleştirilmesi Avrupa ve Asya’da birçok farklı yerde yaşandı.

Yapılan yeni araştırmada Avrupa ve Asya’da sekiz ülkede yaşayan 300 attan alınan nükleer DNA örneklerini incelendi. Genetik veriler evcilleştirilme konusunda mevcut senaryolara bakmak için geliştirilen bilgisayar modellerine aktarıldı.

Cambridge Üniversitesi Zooloji bölümünden Dr Vera Warmuth "Bu, atların ilk olarak Avrasya Bozkırlarının batı bölgesinde evcilleştirildiğini gösteriyor ve evcilleştirilmenin yayılmasıyla çok sayıda yabani at bu sürece dahil oldu. "

Bu teori, sadece anneden aktarılan genleri içeren mitokondrial DNA kanıtların neden atların farklı zamanlarda farklı yerlerde evcilleştirdiğini gösterdiğini açıklıyor. Atlar esaret altında kolayca çiftleşip üreyemedikleri için yabani kısraklar, evcilleştirilmiş at sürülerinin sayısını artırmak için kullanılmıştır.