Klavyede bulunan Space tuşu ne işe yarar?

Bilgisayar klavyesinin üstünde buluan tuşlardan birisi olan Space tuşu klavyedeki en uzun tuştur. Space tuşu boşluk bırakma ve silme işlemlerinde kullanılır.

Bilgisayar klavyesi üzerinde en uzun tuş olma özelliğine sahip Space tuşu ‘boşluk tuşu’ olarak da bilinmektedir. ‘Space tuşu ne işe yarar?’, Ya da ‘Boşluk tuşu ne işe yarar?’ Sorusunu merak edenler için hemen açıklayalım. Space tuşu boşluk bırakmak ve silme işlemini gerçekleştirmek için kullanılan bir tuştur.

Space tuşu istisnasız bütün bilgisayar ve klavye modellerinde klavyenin orta ve alt kısmında yer alır. Uzun şekliyle dikkat çeken Space tuşu klavyede oldukça geniş bir alanı kaplar. Ortalama 5 tuş kadar yer dolduran Space tuşunun yapabildikleri ise kısıtlıdır.

Space tuşu genel anlamda yazı yazarken kelimeler arasında boşluk bırakmak için kullanılır. Bilgisayar üzerinde yazı yazarken kelimeler veya harfler arasında boşluk bırakmak istenildiğinde kelimenin en son harfi yani karakteri yazıldıktan sonra Space tuşuna basılırsa bir karakter boşluk oluşur.

Ya da boş bir sayfada yine bu tuşa basıldığında imleç bir karakter ileri atlayacak ve solunda bir karakter boşluk bırakacaktır. Space tuşuna ne kadar fazla basılırsa o oranda boşluk bırakır. Uzun bir çizgi şeklindeki Space tuşu, Back Space, Shift, Alt, Tab gibi fonksiyon tuşları altına atanmayan tuşlardan bir tanesidir.

‘Space tuşu ne işe yarar?’, Ya da ‘Boşluk tuşu ne işe yarar?’ şeklinde soru yöneltenler için bu tuşun bir diğer özelliğinden de bahsedelim. Boşluk bırakma fonksiyonun yanında bu tuşun bir diğer özelliği de silme işlemi gerçekleştirebiliyor olmasıdır. Yani Back Space (silme) tuşunun tam tersi olarak da düşünülebilirsiniz. Space tuşunun bir karakter boşluk bırakmak için kullanıldığından bahsetmiştik.

Aynı zamanda bu tuş karakter ya da karakterler seçili olması durumunda silme işlemi de yapar. Ancak silme işleminin gerçekleşebilmesi için karakterlerin seçili olması gerekir. Back Space tuşu seçime gerek duymadan geriye doğru silme işlemi yapabilirken Space tuşu ile ileriye yönelik silme işlemleri yapılabilmektedir.

Aynı silme işlemi fonksiyonuna Enter tuşu da sahiptir. Ancak Enter tuşu seçili karakterleri silip imleci bir satır aşağıya indirirken Space tuşu imleci seçili karakterleri silerek bir karakter ileriye götürür.