Tasarruflu ampüllerin özellikleri nelerdir?

Ev ve ofislerde sıklıkla tercih edilen ampül çeşidi olan Tasarruflu ampüller daha az enerji tükettiği için enerji tasarrufu ve ekonomik yönden büyük yarar sağlıyor. Bunun için tasarruflu ampüllerin özellikleri nelerdir? Bilmenizde fayda var.

Evlerimizde veya iş yerlerimizde akşam ve gece aydınlatması için ampulleri kullanırız. Elektrik kullanım ücretlerinin ülkemiz için düşünürsek yüksek olması tasarruflu ampul kullanımını bir yer de zorunlu kılmaktadır. Çünkü tasarruflu ampüllere bakıldığında normal akkor ampullerden daha az enerji harcadığı görülür.

Tasarruflu ampullerin özellikleri nedir?

Tasarruflu ampullerden normallerine nazaran 4-5 kat tasarruf sağlayabilirsiniz. Ayrıca bu ampüllerin uzun ömürlü olması tercih edilmesi için bir başka nedeni oluşturuyor. Gün içerisinde 3 saat yakıldığı düşünüldüğünde 6 ila 10 yıl arasında bir ömre sahip olmaktadır. Fakat ülkemiz şartları düşünüldüğünde tasarruflu ampüllerin kullanım süreleri daha kısa olabilmektedir. Özellikle kış aylarında uzun süre kullanımı bu ampüllerin ömrünü kısaltmaktadır. Tasarruflu ampüller standart ampüllere göre yüzde 80 civarında bir tasarruf sağlamaktadır.

Tasarruflu ampüllerin zararları var mı?

Standart akkor ampüller çok fazla karbondioksit yaydıkları için hem insan sağlığına hem de çevreye zararı olan ampullerdir. Tasarruflu ampüllerin yaydıkları karbondioksit çok düşük miktarlarda kaldığı için çevreye zararı olmamaktadır. Ancak tasarruflu ampüllerin içindeki civa ve yaydıkları radyasyon nedeniyle insan sağlığı açısından ciddi riskleri barındırdığı da bir gerçek.

Son olarak tasarruflu ampüller sık sık açılıp kapanma durumlarına dayanıklı olmayan bir yapıdadır. Bu nedenle bu ampüllerin her yerde kullanımı mümkün olmuyor. Özellikle banyo gibi nemli ve sıcak yerler ile apartman merdivenleri gibi ampüllerin sıklıkla yanıp söndüğü ortamlarda tasarruflu ampüllerin kullanımı tavsiye edilmemektedir.