Koli bandı nedir? Koli bandı ne için kullanılır?

Bantlar günlük hayatımızda birçok işimizi gördüğümüz ve sıkça kullandığımız nesnelerdir. Kırılan bir takım eşyalarımızı bantlar aracılığıyla yapıştırır ve tekrardan kullanırız.

Kırılan, yırtılan veya kopan nesneleri bir birine yapıştırmak veya koli gibi kutuların ağızlarını kapamak için kullanılan bantlar evlerimizde, işyerimizde, okullarda sıklıkla kullanılan araç gereçlerin başında gelir. Koli bandı ise adından da anlaşılacağı üzer karton koli kutularının parçalarını yapıştırmak ve ağzının kapatılması için kullanılan büyük bir bant çeşididir.

Bant piyasasında çeşitli yapısal özellikleri farklı olan bant türleri bulunur. Para bandı denilen küçük boyutlardaki bantlar ya da kâğıt bantları bu türlerden bazılarıdır. Elektronik işlemlerde kullanılan bantlar elektrik akımını önlemesi açısından siyah renkte ve özel bir maddeden yapılır.

Bantların her çeşidi günlük hayatta sıklıkla tercih edilir. Ancak en çok kullanılan bant türünün koli bandı olduğunu söylemek mümkündür. Peki Koli Bandı Nedir? Koli bandı ne işe yarar?

Koli bandı çeşitleri nelerdir?

Diğer bantlara kıyasla daha güçlü yapışkan özelliği ve kalın olan koli bantları en çok kullanılan bant çeşididir. Koli bantlarının da birçok çeşidi vardır. Güçlü olmasından dolayı yük taşıma işlerinde sıklıkla tercih edilir. Bu bantların koyu ve açık renkleri mevcuttur.

Koli bantları güçlü yapışkanlara sahip oldukları için yapıştıkları dokulara zarar verebilmektedirler. Özellikle bandın sökülmesi durumlarında bu zararın boyutları büyümektedir.

Koli bandı ne işe yarar?

Koli bantları standart bantlara kıyasla çok daha güçlüdür. Bu nedenle birçok alanda diğer bantlara göre daha fazla kullanılır. Özellikle ağır eşya taşınması durumlarında eşyaların bir yerlere sabitlenmesi ve kolilerin içinde dolduran nesnelerin kutuyu parçalamaması için koli bantlarından faydalanılır.