Bilgisayar kullanırken ne kadar mesafe olmalı?

Bilgisayarlar sıklıkla kullanılan elektronik aletlerin başında geliyor. Ancak bilgisayarları kullanırken sağlık açısından dikkat edilmesi gerekenler var.

Günümüzde en çok kullanılan elektronik aletlerin başında bilgisayarların geldiği bir gerçek. Çok sık kullanıldığı için kullanırken dikkatli olunması gereken aletlerin başında da geliyor. Özellikle bilgisayarda çalışanlar ve uzun süre zaman geçirmek zorunda kalanlar için bu daha da bir önem arz ediyor.

Bilgisayarlar daha ziyade gözlere zarar verebilmektedir. Bu nedenle bilgisayar monitörü ile göz arasında belirli bir mesafe bırakmak gerekir.

Bunun için bilgisayar ekranlarının kullanıcının tam karşısında olması lazım. Bilgisayar ekranlarının üst kenarı, göz hizasında ya da göz hizasının biraz altında olmalı. Yapılan araştırmalar bilgisayar başında uzun süre kalmak zorunda olanların ekran ile gözlerinin arasından 45 ila 60 cm aralığında bir mesafe bulunması gerektiğini ortaya çıkardı.

Ayrıca oturulan sandalyelerin sabit olması gerekir. Bu bel sağlığınız için önemlidir. Çünkü yanlış pozisyonda oturmak belde ciddi sağlık problemlerine neden olabilmektedir. Kullanılan sandalyenin boyutları ve yapısal özellikleri, kullanıcının anatomik ve fizyolojik özelliklerine uygun olarak tasarlanmış olması gerekir.