Güneş gözlüğü ne işe yarar?

Güneş gözlükleri güneşten gelen zararlı ultraviyole ışınlarına karşı gözümüzü korur. Güneşli yaz günlerinde güneşten gelen zararlı mor ötesi ve kızıl ötesi ışınlar doğrudan gözümüze gelir. Güneşten dünyaya gelen bu zararlı ışınlar atmosfer tabakalarında büyük oranda filtrelense de az miktarda da olsa yeryüzüne ulaşabilmektedir. Bu nedenle dışarı çıktığımız zamanlarda gözlerimizi bu zarar veren ışınlardan korumak zorundayız.

İnsan vücudunda en hassas organlardan birisi de gözlerdir. Yapısı itibariyle dışarıdan gelen etkenlere karşı oldukça hassas olan gözleri koruma da kirpikler büyük görev görürler. Ancak kirpiklerin görevi dışarıdan göze gelen toz gibi yabancı maddelerin korneaya gelmesini engellemektir. Ancak kirpikler güneşten gelen ışınlara karşı gözü koruyamazlar. Bu nedenle gözler güneş ışınlarına doğrudan maruz kaldığında otomatik olarak kasılır ve etrafa gözlerimizi kısarak bakmak zorunda kalırız. Göz refleks olarak kasılmış olsa bile zararlı güneş ışınları gözüme girer.

Bu da kısa vadede gözde kuruluk, yanma gibi sorunlara neden olurken orta ve uzun vadede katarak ve gözün kaybedilmesi gibi daha ciddi sorunlara neden olabilmektedir. Gözlerimi güneşin bu zararlı ışınlarından korumanın en ideal yolu ise güneş gözlüğü kullanmaktır. Güneş gözlüklerinin özel olarak üretilen camları bu zararlı ultraviyole ışınlarının emilimini yaparak göze ulaşmasını engeller. Bu sayede gözümüz zararlı ışınlara maruz kalmadan normal bir şekilde işlevini sürdürür.

Uzmanlar güneşe çıkarken mutlaka güneş gözlükleri kullanılmasını öneriyorlar ancak son dönemler kullanımı gittikçe yaygınlaşan sahte ya da kaba tabiriyle çakma güneş gözlükleri göz sağlığımızı ciddi anlamda tehdit etmekte. Bu sahte güneş gözlükleri zararlı UV ışınlarını engellemediği gibi göz bebeklerinin büyümesine neden olarak daha fazla UV ışınının göz girmesini sebebiyet veriyor. Güneş gözlükleri alırken Sağlık Bakanlığı tarafından istenen sertifikasının olmasına dikkat etmelisiniz.