Uzun saçın bakımı nasıl yapılır?

Çoğu erkek ve özellikle kadınlar uzun saçlara sahip olmayı isterler. Uzamış saçların bakımını yapmak ise dikkat gerektiren zor bir işlemdir. Bu nedenle bu yazımızda uzun saçlara bakım yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiği konularına yer vereceğiz.

Uzun ve sağlam saçlara sahip olmak birçok kişinin hayallerini süsler. Uzamış ve sağlam saçlara sahip olmanın yanında nasıl bir bakım uygulamak gerektiği konusu belki de kimsenin bilmediği veya önem vermediği bir konu olarak karşımıza çıkmakta. Saçlara uygulanacak bakım yöntemi saçın tipine, şekline ve yapısına göre değişmektedir. Bu nedenle saç tipinizi iyi bilmeniz ve buna göre bir bakın yöntemi belirlemeniz saçlarınızın sağlığı açısından önem arzeder.

Eğer saçlarınız uzunsa ve nasıl bir yıkama veya bakım yöntemi uygulamak gerektiği konusunda bilgi sahibi değilseniz öncelikle sağlıklı bir saçın oluşumunda yıkama şeklinin öneminin büyük olduğunu vurgulamak gerekir. Saçlarınızı yıkarken şampuanı kafa derinize masaj yaparak, fazla bastırmadan ve saçlarını çekmeden uygulamalısınız.

Bu şekilde kan dolaşımını hızlandırarak saç derinizdeki saç kökleri daha da sağlamlaşacak ve saç daha sağlıklı bir şekilde uzayacaktır. Saçlar yıkandıktan sonra saç kremlerini kullanmak istiyorsanız kremi saç köklerine değil saçlarınızın uçlarına sürmeni gerektiğini unutmamalısınız.

Yıkama işlemlerinden sonra genellikle saçlarımızı saç kurutma makineleri kuruturuz. Ancak ıslak saçın yüksek bir sıcaklıkla bir anda yapısının değiştirilmesi saç tellerinde ciddi zararlar verir. Özellikle yüksek sıcaklığa uzun süre maruz bırakılan saçlar bir süre sonra yanar ve zayıflar.

Bu nedenle saçlarınızı kaybetme riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Saçınızı yıkadıktan sonra yumuşak bir havlu ile saçınızdaki suyu hafif nemli kalacak şekilde alıp ancak ondan sonra kurutma makinelerini kullanmalısınız. Ayrıca kurutma makinelerini saçlarınıza fazla yaklaştırmadan ve uzun süre tutmadan kurutma işlemini kısa sürede bitirmeye özen göstermelisiniz.

Saçlar ve özellikle uzamış olanlar daha fazla E vitaminine ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle saçınızı ihtiyaç duyduğu vitaminleri alarak saçlarınızı daha sağlıklı bir şekilde uzatabilirsiniz. Saç köklerinin hava alabilmesi uzun saç tiplerinde daha zor hale gelmektedir. Bu nedenle uzun saçlarda sıklıkla tarama işleminin yapılması gerekir. Saçların düzenli olarak kestirilmesi de ve kırıkların aldırılması saçların daha sağlıklı kalmasını ve hızlı uzaması sağlar.