Müzik dinlerken ses ne kadar açılmalı?

Kulak insan vücudunun en hassas organlarında birisidir. 5 duyudan birisi olan duyma işlemi kulaklarımız sayesinde gerçekleşir. Peki yüksek sesle sürekli müzik dinleyerek kulağımıza verdiğimiz zararın farkında mıyız?

Kulaklar ses titreşimlerini kulak kepçesi alıp dış kulak yoluyla kulak zarına ulaştırmaktadır. Arından ses titreşimler orta kulak kemikçikleri aracılığıyla iç kulağa taşınmaktadır. İç kulakta yer alan hücreler harekete geçerek beyne sinyalle gönderir. Böylece beynin duyma merkezinde işitme gerçekleşmektedir.

Oldukça hassas bir yapıya sahip olan kulağa belli bir seviyenin üzerinde yüksek ses geldiğinde duyma kaybına kadar yol açabilecek ciddi tahribata neden olmaktadır. Orta kulakta bulunan kulak kasları kasılarak gelen yüksek ses dalgalarını desibelini düşürmeye çalışır. Ancak belirli bir seviyenin ardından bu işlemi yapamayacak hale gelir ve kulağın yapısında ağır tahribatlar yaşanır.

Uzun süre kulaklıkla ya da kulaklık takmadan yüksek sese maruz kalmak işitme sistemine zarar verir. Kişi bu yüzden nasıl müzik dinlemeliyim? Sorusunu kendisine sormalıdır. Özellikle kapalı mekânlarda müzik dinlerden sesin yüksek olmamasına yüksek olsa bile uzun süre yüksek desibelli seslere maruz kalmamaya dikkat edilmelidir. Müziğin orta ses seviyesinde dinlenilmesi tavsiye edilmektedir. Yüksek sese maruz kalan kişiler ilk anda işitme sistemlerinde oluşan zararın farkında olmayabilirler.

Çünkü kulakta yaşanılan işitme kaybı bir anda yaşanabileceği gibi yavaş bir şekilde de olabilmektedir. Ancak bir süre sonra işitme kaybının emareleri görülmeye başlanır. Bu nedenle o anda bir şey olmaması sizi yanıltmamalıdır. Bunun yanında yüksek gürültü bulunan ortamlarda uzun süre kalmak ve zaman geçirmek beyni yorduğu gibi geçici işitme kayıplarına ve işitme oranında azalmaya neden olabilmektedir.

Ayrıca yüksek sesle dinlenen müzikler çevreye de ciddi rahatsızlıklar vermektedir. Özellikle hastane, kütüphane, okul, ibadethane gibi toplu yaşam alanlarında yüksek sesle müzik dinlemek uygun olmaz. Kişi kendi sağlığını düşündüğü kadar diğer bireylerinde hakkını ihlal etmemeye özen göstermelidir. Ayrıca Yüksek sesle müzik dinlemek suçmu? diye merak edenler için yasal olarak da çevreye rahatsızlık vermenin suç sayıldığını belirtelim. O yüzden yüksek sesle çevreye rahatsızlık verdiğiniz için hakkınızda yasal işlemler yapılabilir. Belediye ve polis ekipleri cezai yaptırım uygulayabilir.