Kulaklık zararlı mıdır?

Kulaklık kullanmanın zararlarından yanlış kullanım nedeniyle bahsedilebilir. Müzik dinlemek veya telefon ile görüşme yapmak için çoğu kez kulaklık kullanırız. Kulaklıklar sesi dışarıya vermediği için müzik dinlenirken kişisel tercihleri öne çıkarması nedeniyle çok fazla tercih edilir.

Kulaklıklar sayesinde telefonda müzik dinlemek ve görüşme yapmak daha kolay olmakta. Aynı zamanda telefonu elinizle tutmaya gerek olmadığı için diğer başka işlerinizi de aynı zamandan yapabiliyorsunuz. Kulaklık kullanmanın sunduğu kolaylıkların yanı sıra doğru kullanılmadığı takdirde ciddi sağlık problemlerine neden olabilir.

Kulaklıklar daha çok müzik dinlemek isteyenler tarafından kullanılan bir aksesuardır. Kişisel müzikleri yolda giderken i kalabalık ortamdayken veya başka bir iş ile uğraşırken dinlemek isteyenlerin tercihidir. Yüksek ses ile müzik dinlemek kulaklara zarar verebilmektedir. Ancak b kulaklıkla yapıldığında daha fazla zarara neden olabilir. Çünkü dışarıdan gelen seslerin şiddeti kulağımıza gelene kadar düşmektedir.

Kulaklık kulağa yakın bir mesafede olduğu için yüksek ses titreşimleri kulağa anında ulaşmakta ve şiddetini kaybetmemektedir. Dolayısıyla kulakta meydana getirdiği tahribat daha fazla olmaktadır. Kulağınızı uzun süre yüksek sese maruz bırakırsanız kulakta yapısal sorunlar meydana gelebilir. İç kulak mekanizması ses sinyallerini beynin algılayabileceği bir seviyeye getirmekle görevlidir. Ancak uzun bir süre dinlenilen yüksek ses iç kulak mekanizmasının bu görevi yerine getirmesini zorlaştırmakta ve kulak bir süre sonra ses sinyallerini algılamakta güçlük çekmektedir.

Kulaklıkla yüksek sesle müzik dinlemek çınlama, işitme kaybı, kulakta uğultu, duymada azalma, kulak kiri oluşumunda artma, dikkat kaybı gibi sağlık problemlerine yol açmaktadır. Bu nedenle kulaklıkla yüksek seste uzun süre müzik dinlemek doğru değildir.

Kulaklıklar kişiye özel olmalıdır. Bu yapılmadığı takdirde kulaklıklarsa biriken mikroplar veya bakterilerin diğer insanlara bulaşması kolaylamaktadır. Kulaklar dışarıdan gelecek mikrop türü etkenlere karşı koruma mekanizmasına sahiptir. Dış kulakta engellenen bu zararlı dış etmenler kulaklıklar takıldığında kulaklıklara geçmekte.

Bu kulaklıkları başka bir insan kullandığında da bu zararlı mikroorganizmalar o insanın kulağına bulaşmakta ve kulakta çeşitli sağlık sorunlarının yaşanmasına neden olmaktadır. Bu nedenle kulaklığınızı sizden başka birilerinin kullanmasına izin vermemelisiniz. Ayrıca kulaklıkların sıklıkla ıslak mendil türü malzemelerle dezenfekte edilmesi de önemlidir.