Plastik bardakta çay içmenin zararı nelerdir?

Çay ve kahve gibi sıcak içeceklerin tüketildiği plastik ya da kağıt bardaklar kanserojen maddelerden imal edildiği için bu bardakların kullanılması insan sağlığı açısından ciddi riskler barındırır.

Son zamanlarda kullanımı gittikçe yaygınlaşan kağıt bardağın fiyatının ucuz ve kullanımının kolay olması nedeniyle tercih edildiği araştırmalar tarafından ortaya konulan bir gerçek. Kullan at mantığıyla üretilen kağıt bardakları hem sağlığımızı tehdit ediyor hem de çevreye ciddi anlamda zararlar verebiliyor.

Kağıt bardaklar toplumda yaygın olan kanaatin aksine sadece kağıttan üretilmezler. Bu bardakların üzerinde kanser yapıcı etkileri bilinen mum ve polietilen gibi çeşitli kimyasal maddeler bulunur. Plastik bardaklar ile kağıt bardaklar hemen hemen aynı özellikleri barındırır. Fakat plastik bardakta sıcak içecek tüketmek kanser olma riskini 150 kat daha arttırır.

Bardağın yapısında yer alan kanserojen maddeler çay veya kahve gibi sıcak içeceklere sıcağın etkisiyle nüfus eder ve içildiğinde vücudumuza dahil olurlar ve kanser gibi ciddi hastalıklara kapı aralanmış olur. Kanserin yanı sıra uzmanlar bu kanserojen maddelerin erkeklerde ‘testosteron’ hormonunu ve kadınlarda yumurtalıkları etkilediğini ve cinsel gücün azalması ile sperm kalitesinin düşmesine neden olduğunu ifade ediyorlar. Ayrıca yapılan bilimsel araştırmalar ortaya koyuyor ki plastik bardakların sık kullanımının sonucunda karaciğer enzimlerinin yükselmesi ve karın yağlanmasının artması gibi durumlar meydana geliyor.

İnsan sağlığına zararlarının yanı sıra çevre için de ciddi tehdit oluşturan kağıt bardaklar çevre kirliliğinin nedenler arasındadır. Bu bardaklar doğada 25 yıl gibi uzun bir süre zarfında yok olabilmektedir. Plastik bardakların üretimi için çok sayıda ağacın kesildiğini de sayarsak çevreye olan zararı kat be kat artmaktadır. Dünyada yılda milyarlarca kağıt bardak atığı meydana gelmekte ve az bir kısmı geri dönüşüm ile değerlendirilebilmektedir.