Kalemler mürekkep akıtıyorsa ne yapılmalı?

Yazı yazmak için sıkça kullanılan kalemlerin başında gelen tükenmez kalemlerde mürekkebin akması sorununu hepimizi muhakkak yaşamışızdır. Öyleyse mürekkebin kalemden akmasını önlemenin yolu nedir?

Tükenmez kalemler ilk olarak Amerikalı bir denizci olan John Loud tarafından 1888’de icat edilmiştir. Daha sonrada 1935’de Biro kardeşler tarafından geliştirilen tükenmezlerin ilk seri üretimi ise Arjantin’de yapıldı.

Tükenmez kalem mürekkep akıtıyorsa ne yapmalı?

Tükenmez kalemler günlük hayatta özellikle ofis işlerinde sıklıkla kullanılan kalemlerin başında gelir. Bu kalemleri kullanırken çoğu zaman elimize mürekkep bulaştığını görürüz. Bunun nedeni kalemin mürekkebi akıtmasıdır. Bu gibi sorunlarda yapmanız gereken kalemin fazla mürekkebini almak olacaktır.

Tükenmez kalemlerin fazla mürekkebini almak için sigara filtreleri kullanılabilir. Bunun için akıtan kalemin uç kısmını sigaranın izmarit kısmındaki filtre bölümüne batırmanız gerekir. Sigara bulunan filtre sünger vazifesi de gördüğü için mürekkep kalemin akıtmasına neden olan fazla mürekkebi çekecektir. Bu sayede kalemden mürekkep akıntısının önüne geçebilirsiniz.