Kitap okurken nelere dikkat edilmeli?

Kitap okumak son derece dikkat gerektiren bir eylemdir. Zira okuduğunuzdan bir şey anlayamayabilirsiniz. Bu nedenle Kitap okurken nelere dikkat edilmeli sizler için bir araya getirdik.

Kitap okumak beyinsel bir faaliyet olduğu için bütün dikkatinizi vermeniz gereken bir eylemdir. Kitap okurken dikkatinizi baş yönlere çekecek, sizi başka şeyler düşünmeye sevk edecek veya okuduğunuzu anlamanızda sizi zorlayacak bir takım etkenler vardır. Bu etkenleri ortadan kaldırarak kitap okumanızı daha sağlıklı ve düzgün bir şekle getirebilirsiniz.

Hepimiz biliriz ki kütüphanelerde sessiz olmak esastır. Her ne olursa olsun insanların bir arada olduğu ve maksimum sessizliğin sağlandığı bir başka yer yoktur. Kütüphanelerde sessiz olunma kuralının ana nedeni dikkat dağınıklığına mahal vermemektedir. Kütüphane de araştırma yapan, kitap okuyan veya ders çalışan kişilerin ses çıkartarak dikkatinin dağılmasına sebebiyet verilmemeli. Bu nedenle kitap okurken de sakin ve sessiz bir ortama ihtiyacınız vardır. Aynı şekilde kitap okumaya başlamadan evvel zihninizi bulandıracak düşünceleri uzaklaştırmalısınız ki dikkatinizi okuduğunuz metne verebilesiniz.

Kitap okumak için en uygun saatler hangileridir?

Kitap okumak için sessizliğin esas olduğu düşünülürse en uygun saatlerin akşam saatleri ve geceleyin yatmadan önceki vakitleridir. Çünkü bu saatlerde hem ortalık sakinleşir hem de sessizlik kolaylıkla sağlanabilir. Bunun dışında geceleyin iyi bir dinlemenin ardında boş bir zihinle sabah saatlerinde kitap okumak ta doğru bir hareket olacaktır.

Kitap okuması yaparken uyulması gereken bazı kurallar vardır. Uzanarak kitap okumak yerine masa da veya oturarak okuma yapmak en doğru harekettir. Çünkü uzanma sırasında kaslar gevşediği için kişinin uykusu gelebilmektedir.

Gözlerimiz ise kitaba çok yakın bakmamalıdır. Bu konuda göz sağlığına dikkat edilmesi de önem arz etmektedir.

Kitap okuma saatlerinizi her gün belirli saatlere sabitleyin. O vakit geldiğinde kitap okuyacağınızı bilmeniz daha dikkatli bir şekilde kitap okuma alışkanlığı kazanmanızı sağlayacaktır.

Kitap sizinse önemli gördüğünüz veya tekrar okuma ihtiyacı hissedeceğiniz yerlerin altını çizmeniz veya etrafına bir işaret bırakmanın yarar sağlayacaktır.

Yorgun veya sinirli olduğunuz zamanlarda kitap okumayın çünkü okuduğunuzu anlamakta büyük zorluk çekeceksiniz. Kitap okuma zevk işidir. Bu nedenle zihninizin sakin, berrak olduğu vakitler de okumanız gerekir.