Arabalar uçabilir mi?

Son yıllarda gelişen teknoloji ile araba endüstrisinde önemli gelişmeler yaşanması arabalar uçabilir mi? sorusunu da akla getirmektedir.

Gelişen otomotiv sektörüyle son dönem arabalarında önemli özellikler bulunmaktadır. Teknolojik gelişmelerle hız gücü, tasarımı ve sürüş kabiliyetleri geliştirilen arabalar akla en çok sorulan o soruyu getirmektedir. Arabalar uçabilir mi? Evet uçan arabalar üretilebilir ve üretilmiştir de. Ancak henüz yaygınlaştığını söylemek mümkün değil. Çünkü yerde giden bir aracı havada sürmek farklı kabiliyetler gerektirir.

Artık arabalarda birçok teknolojik özellik bulunuyor. Araba denildiğinde akla yerde giden 4 tekerlekli bir araç geliyor. Ancak son yıllarda yaşanan teknolojik ilerle ile otomotiv dünyasının düşünce yapısında köklü değişiklikler yaşanmaya başladı. Uçan otomobiller ilk olarak Amerika’da satışa sunuldu.

ABD’nin Massachusetts eyaletinde kurulan Terrafugia şirketi ilk uçan araba modelini geliştirdi.

İki kişilik, açılır sabit kanatlı ve hem karayolunu hem de havayolunu kullanabilen Transition modeli, Amerika’da tüm yasal düzenlemelere sahip. Bu araç ile 5000 havaalanı hiçbir engel olmadan kullanılabilmektedir.

Araba modundayken 100km’de 6,7 litre yakıt tüketimi yaparken, uçuş moduna geçildiğinde tüketim 18,9 litreye kadar çıkabiliyor. Yapılabilen en yüksek hız ise 160 km’dir. Ebatları açısından büyük bir Jipi andıran uçan arabalar hem havada hem de yolda rahatlıkla kullanılabiliyor ve park edilebiliyor. Transition modelinde ön panelde standart bir direksiyon bulunmaktadır. Direksiyonun yanı sıra araç içinde uçak kokpitlerinde yer alan joystick’i de bulunuyor.

Ancak hem yüksek fiyatı hem de alt yapısının henüz yaygın olarak yapılmamasından dolayı uçan araba modelleri şu an için yaygın olarak kullanılmamakta. Ancak ileriki bir dönemde gerekli altyapı düzenlemelerinin yapılmasının ardından uçan arabalara olan rağbetin artacağı tahmin edilmektedir.