Kaç çeşit turbo vardır?

Son zamanlarda oldukça büyük gelişme gösteren turbo teknolojisi ile birlikte motorlardan daha fazla verim alınması ve daha fazla güç sağlanması mümkün olabilmektedir. Öyle ki 1.0 litrenin altındaki motor hacimlerinden de 1 tonun üzerindeki otomobillere yetecek düzeyde güç elde edilebilmektedir.

Turbolar genel olarak teknolojilerine ve adet sayılarına göre sınıflandırılmaktadır. Çeşitli turbo tipleri ise şu şekildedir;

Flanş tipi ve turbo büyüklüğüne göre sınıflandırma kısaca turbonun emdiği hava oranına ve egzoz manifolduna birleştiği flanşın tipine göre yapılır. Bu sınıfta 2 tip turbo bulunur.

Kaymalı Yataklı (Rulmansız) : En ucuz turbo olma özelliğinin yanı sıra kullanımı yaygındır.

Rulmanlı: Bu turboda bulunan rulmanlar sürtünmeyi azaltarak hareketi kolaylaştırmaktadır.

Turbo adedi ve teknolojisine göre 4 çeşit turbo bulunur.

1 adet Turbo: Bu turbo tipinde motor silindirlerinden dışarı atılacak olan egzoz gazları manifoltda toplanarak tek bir turbo üstünden geçerek güç üretmektedir.

Turbo (Single Turbo): Bir adet turbonun ve farklı kanatçık ve salyangoz teknolojisin bulunmadığı en basit turbo çeşididir.

Değişken Geometrili Turbo: Egzoz gazının düşük devirlerde basıncını yükseltmek amacıyla açılıp kapanan kanatçıkların bulunduğu turbo sistemidir.

Çift Kanallı Turbo (Bölünmüş Kanallı - Twin Scroll Turbo - Divided Turbo)

İki adet çift turbo bulunur. Bunlar;

Bi - Turbo (Sequential - Sıralı turbo): Bir tane küçük ve bir tane de büyük turbo olur.

Twin Turbo (İkiz-Parallel- Paralel turbo): Birbirleriyle büyüklükleri aynı olan iki adet turbo bulunur.

Üçlü Turbo (Tri-Turbo): Genellikle Bi-Turbo sistemlere 1 tane daha küçük turbo eklenmesiyle oluşur.

Dörtlü Turbo (Quad-Turbo): Büyüklükleri aynı olan 4 adet turbodan meydana gelmektedi. Bu sistem 8 litre W16 motora sahip olan Bugatti Veyron modelinde kullanılmıştır.

Ve Elektrikli Turbo.