Android uygulamaları nasıl yapılır?

Android uygulamaları yapmak isteyenler öncelikle programlara konusunda bilgi sahibi olması gerekmektedir.

Androd uygulamaları nasıl yapılır? Sorusuna geçmeden önce android ne olduğunu belirtmekte yarar vardır. Android, Linux tabanlı olup mobil cihaz için geliştirilmiş olan açık kaynak kodlu işletim sistemine denilmektedir.

Google, android işletim sisteminin kullanımının yaygınlaşmasında başrolü oynamaktadır. Sunduğu Google Play market imkânıyla yüzlerce hatta binlerce uygulama mobil cihazlarda kullanıcıların hizmetine sunulabilmektedir. Sektör bu kadar büyük olunca androide entegre edilmiş olan mobil uygulamaların yer aldığı marker olan Google Play için uygulama yapmak cazip hale gelmektedir. Birçok büyük firma yüksek bütçeler ayırarak bu sisteme harcama yapmaktadır. Mobil uygulamalar bu kadar önem kazanmışken bu noktada Yazılım bilmeden mobil uygulama yapılır mı? Mobil uygulama nasıl geliştirilir? Mobil uygulama nasıl yapılır? gibi sorularla sıkça karşılaşılmaktadır.

Ancak burada aktarılan bilgiler android uygulamaları hakkında ufkunuzu genişletmeniz açısından önemlidir. Android uygulama yapmak veya geliştirmek için en başta XML ve JAVA konularında teknik bilgi sahibi olmak gerekir. Bu konuları bilmeden Android Uygulamalarının yapımı ve geliştirmesi mümkün değildir. Eğer bilgi sahibiyseniz mobil uygulama yapımını daha kolay ve profesyonel bir şekilde gerçekleştirirsiniz.

Mobil uygulamaların uzantısı ‘apk’ dir. Android mobil uygulama programlaması için gerekli olan kurulumlar şunlardır;

• Android SDK

• Java Development Kit (JDK)

• Eclipse IDE ve NetBeans IDE

Bu kurulumlar yapıldıktan sonra Android mobil Uygulamaları oluşturulabilmektedir. Android SDK ile Emulators(sanal cihazlar) kullanılabilmektedir. Böylece projelerinizi gerçek cihazlarda test edebilirsiniz.

Android SDK öncesinde JAVA’yı kurarak mobil uygulama yapımına başlayabilirsiniz. Ve bununla birlikte Eclipse IDE veya NetBeans IDE‘yi kurmak gerekir. Tüm bu kurulumlar tamamlandıktan sonra Android SDK ile Eclipse IDE‘yi birbirine bağlanmalıdır. Mobil uygulama yaparken ki teknik işlemler bu aşamadan sonra devreye giriyor. Bu konuda çeşitli video eğitim programları bulunmaktadır. Bunlardan faydalanılabilmektedir. Ayrıca mobil Uygulama yapabilmek için internette programlama bilmenize gerek kalmadan bütçenize uygun ve hızlı bir şekilde kendi mobil uygulamanızı geliştirmenize olanak sağlayan birçok platform da bulunmaktadır.