İnternetten nasıl faydalanılır?

Son yüzyılın en büyük gelişmelerinin arasında neyi gösterirsiniz diye soracak olursak büyük ihtimalle herkesin cevabı aynı olacaktır. İnsanoğlunun hayatına girdiği dönemden beri çok şeyi değiştiren bir teknoloji. İnternet dediğimiz bu teknoloji binlerce yıllık insanlık tarihindeki en büyük gelişmedir.

İnternet sayesinde haberleşme olanakları akıl almaz bir seviyeye ulaşmıştır. Geçmiş dönemlerde mektuplarla veya telgraf ve telefon gibi cihazlarla iletişim kurabilen insanlar internet sayesinde çok kısa zamanda anlık olarak dünyanın en ücra köşeleriyle bile iletişime geçebilmektedir. Özellikle görüntülü konuşma teknolojisi sayesinde dünyanın bir ucundaki insanlarla sanki karşınızdaymış gibi konuşabilirsiniz. Aynı zamanda mükemmel bir bilgi deposu olan internet ile kütüphanelere sığmayacak ansiklopedik bilgilere tek tıkla saniyeler içerisinde ulaşılabilmektedir.

İnternet dünyada yaygın olarak kullanılan bir haberleşme ve bilgi ağıdır. Milyonlarca hatta milyarlarca insanın ortak buluşma noktası da diyebileceğimiz internet teknolojisi nedeniyle dünyanın her hangi bir yerinde yaşanan gelişmeler, cinayetler, suçlar, savaşlar veya sorunlar küreselleşerek bütün dünyayı etkileyecek bir seviyeye ulaşır. Facebook, Twitter, İnstagram gibi sosyal ağlar aracılığıyla mekân veya zaman olarak ayrı yerlerde olan insanlar bile artık birbirlerini ne yaptığından, ne yediğinden, ne içtiğinden, nerede olduğundan haberdar olabiliyorlar.

Bu kadar bilginin bulunduğu internet ortamındaki her şeyin doğru olduğu elbette ki söylenemez. İnternet aynı zamanda kötü niyetli bir şekilde de kullanılabilmektedir. Kolay erişimi sayesinde propaganda platformu haline de gelen interneti terör örgütleri başta olmak üzere kötü niyetli odaklar emelleri doğrultusunda kullanıyorlar. İnternet aracılığıyla bilinçli bir şekilde yayılan virüsler nedeniyle bilgisayarlar zarar görmekte ve başkalarının kişisel bilgilerine ulaşılabilmektedir.

Pekala insan yaşamında bu kadar önemli bir yer edinmiş olan internet nasıl kullanılmalı? İnternetten nasıl faydalanılmalı? İnternetin zararlarından nasıl korunmalı? Kullanırken çok dikkat olmanız gereken internette gereksiz zamanlar geçirmekten kaçınmalısınız. İhtiyacınız olduğu kadar internet kullanarak zamanınızı boşa geçirmemiş olursunuz. İnternette dolaşan her bilgiye itibar etmeyin. Çünkü kolaylıkla erişilen bir platform olmasından dolayı herkes internete doğruluğu kesin olmayan bilgileri kolaylıkla girebilir. Her bağlantıya, linke ya da reklama tıklamayın.

Çünkü özellikle hacker grupları tarafından yayılan virüsler bu yollarla bilgisayarınıza bulaşır. Çocuklarınızı internette bulunan zararlı içeriklerden mutlaka korumalısınız. Çünkü internette dolaşan çocukların zararlı içeriklerle muhatap olması kaçınılmazdır. Çocuklar bu içeriklerden etkilenerek çeşitli yanlış düşüncelere kapılabilir yanlış davranışlarda bulunabilir. Aynı zamanda bu sayede çocukları hedef alan kötü niyetli kişilerde çocuğunuzla kolaylık iletişime geçebilecektir. Bu nedenle çocukları internetin başında tek başına bırakmamalısınız ve uzun süre internette zaman geçirmesine veya oyun oynamasına müsaade etmemelisiniz.