Akıllı telefonların özelliği nedir?

Kısa bir süre önce hayatımıza giren ancak kullanım oranı gittikçe artan akıllı telefonların özellikleri nelerdir? Bu konudaki bilgileri yazımızda bulacaksınız.

Akıllı telefon nedir? bu soru hakkında mutlaka herkesin söyleyebileceği birkaç cümle bulunur. Çünkü dünyada kullanım oranı oldukça yüksek olan akıllar telefonlar birçok kişinin elinden düşürmediği teknolojik ürünlerdir. Ancak akıllı telefonların kim tarafından üretilir? Akıllı telefonlar nasıl üretilir? Akıllı telefonların özellikleri nelerdir? Konularında yeterince bilgi sahibi olmadığımız gerçeği de göz önünde bulunmaktadır.

Akıllı telefonlar eski dönem cep telefonlarının sunmuş oldu olanakları dışında PDA’lerin özelliklerinin de eklenmesiyle tasarlanmış son dönem mobil iletişim cihazlarıdır.

Bu telefonlar sayesinde normal standart bir cep telefonunun yapabildiklerinin çok ötesine geçilmiştir. Yüksek grafiklere sahip kaliteli oyunlar ve uygulamalar neredeyse bilgisayar teknolojisinin seviyesine ulaşmıştır. İleride ne olacağı bilinmez ama giderek kendini geliştiren ve önceden hayal bile edilemeyen teknolojileri insanların hayatına sunan akıllı telefonların şimdilik yapabildikleri bile hayret uyandırıcı.

Akıllı telefonlar Android, iOS, Symbian, Windows gibi mobil işletim sistemleri ile çalışır. Bu sayede telefonlar çok yönlü fonksiyonlara sahiptirler. Telefon konuşma ve mesajlaşmanın dışında diğer birçok amaç için kullanılabilir hale gelmiştir. Oluşturulan sanal marketlerde yüzlerce türde ve kategoride uygulama ile insan yaşamına büyük kolaylık getirilmiştir.

Söz konusu telefonlarda yer alan işlemciler karmaşık işlemleri kolayca yerine getirebilecek özelliklerle donatılmıştır. Bu işlemciler ARM tabanlı oldukları için batarya kullanım süreleri uzun olmaktadır. Bu sayede düşük güç tüketimi ile yüksek performans elde edilebilmektedir. Bu telefonların genelinde grafik İşlemciler bulunmaktadır. Böylece kaliteli ve yükse grafiklere sahip oyun ve uygulamalar rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Akıllı telefonların ekran çözünürlüğü genellikle 4:3 veya 16:9 (geniş ekran) biçiminde tasarlanmaktadır. Bunun yanı sıra, ekran netliğini ve kalitesine arttırmak adına SUPER AMOLED ve AMOLED gibi yeni teknolojiler kullanılmaktadır. Akıllı telefonlarda dijital pusula da yer almaktadır. Bu sayede her yöne ekran dönüşü telefon tarafından algılanabilmektedir. Böylece navigasyon uygulamaları kullanıcıya sunulabilmektedir.

Ayrıca akıllı telefonlar ile kablosuz ağlara (Wi-Fi) bağlanılabilmekte, Bluetooth ile daha hızlı bir şekilde veri aktarımı yapılabilmektedir. Bunun yanında akıllı telefonlarda yapılan konuşmaların ses kalitesi de yüksek olmaktadır.

Akıllı telefonların özellikleri arasında en önemlilerinden birisi de 3 boyutlu görüntü izlenebilmesidir. Giderek gelişen akıllı telefon teknolojisi ile 3 boyutlu görüntüler artık kolaylıkla elde edilebilmektedir. Günümüzde 3 boyut gözlükleriyle telefon üreticilerinin sunduğu bazı akıllı telefonlardan3 boyutlu görüntü izlenebilmektedir. Bunun yanı sıra 3D efektlerle birlikte dizayn edilmiş akıllı telefonlarla da gözlüksüz üç boyutlu görüntü teknolojisinden yararlanılabilmektedir.