Dizel araçlar mı hızlı olur benzinli araçlar mı?

Dizel motorlu taşıtlar benzinli motorlara göre daha verimli çalışmakta ve aynı yakıtla benzinliye göre daha fazla yol alabilmektedir.

Otomobil sektöründe dizel araçlara rağbetin çok fazla olmasını sebepleri arasında dizel motorların sağladığı birçok avantaj olmasıdır. Araç alırken motorun dizel mi benzinli mi olmasına dikkat eden kullanıcılar birçok özelliğinden dolayı dizel motorlu araçları tercih etmekteler. Bu motorların sağladığı en büyük fayda ise daha çok verim alınabilmesi ve performansının çok daha güçlü olmasıdır.

Dizel motorlu taşıtlar benzinli motora sahip taşıtlardan daha hızlı çalışabilmekte ve aynı yakıt tüketimiyle daha fazla yol alarak daha ekonomik bir sürüş imkânı vermektedir. Ancak dizel ve benzinli araçların arasında bu gibi farklılıklardan dolayı fiyat farklılıkları bulunur. Her modeldeki ortalama dizel motorlu taşıtlar fiyat bakımından benzinli taşıtların fiyatlarına kıyasla daha pahalı olmaktadır.

Bu konuda almak istediğiniz aracınızı hangi amaçla ve ne kadar süreyle kullanacak olmanız büyük önem taşır. Yapılan araştırmalar sonucu bir kullanıcı yılda ortalama 15 bin km yol yaptığı tespit edilmiştir. Eğer aracınızı yılda 15 bin km üzerinde kullanacağınızı düşünüyorsanız fiyatı pahalı da olsa dizel motorlu araç almanız daha avantajlı olacaktır. Çünkü aracı alırken benzinli taşıtlara oranla verilen fazla para düşük yakıt tüketimi ile daha fazla yol alınmasına imkân veren dizel motorlar sayesinde 10 yılda geri alınmış olmaktadır.

Böylece 10 yılın sonunda aracınızdan kâr elde etmiş olursunuz. Ancak burada benzinli aracın tercih edilmesi durumunda ilk alındığında daha düşük fiyat verilmiş olsa da 10 yıl sonra benzinli motordaki yakıt tüketiminin fazla olması ve düşük performansı nedeniyle neredeyse bir dizel araca ödenen miktar kadar ekonomik kayba uğrarsınız. Ancak yılda 15 bin km altında yol yapıyorsanız benzinli aracı tercih etmenizde sakınca yoktur. Bunun yanı sıra dizel motorlarının bakım masraflarının daha fazla ve bakım aralıklarının çok sık olması benzin motorlu taşıtları daha avantajlı hale getirmektedir. Burada en doğru kararı aracın nasıl ve ne kadar süre zarfında kullanılacağına karar verecek olan sizin tercihiniz önemlidir.