Türkiye Selçuklu Devleti ne zaman kuruldu?

Malazgirt Zaferi'nden çok kısa bir süre sonra Türkler İstanbul'un yanı başındaki İznik'e kadar olan toprakları ele geçirip, Anadolu'daki ilk devletlerini kurmuşlardı. Anadolu Selçuklu Devleti'nin hangi tarihte kurulduğu konusunda araştırmacılar çeşitli tarihler ileri sürmüşlerdir. Mehmet Altay Köymen, 1073 yılını gösterir. Ayrıca aynı devletin 1077 ve 1092 tarihlerinde iki defa daha kurulduğu fikrindedir.

Mükrimin Halil Yinanç 1077, Zeki Velidi Togan ve J. Laurent ise 1080'de kurulduğunu ileri sürerler. İbrahim Kafesoğlu 1092 tarihinin üzerinde durur. Anadolu Selçukluları hakkında yaptığı araştırmalarla tanınan Osman Turan'ın devletin kuruluşu olarak gösterdiği tarih ise 1075'tir.

Turan'ın 1075 yılını kabul etmesine dayanak gösterdiği deliller bu tarihin doğru olma ihtimalinin fazla olduğunu ispat etmektedir. Süryani, Mihail, Anna Kommena ve Zonaras'ın eserlerindeki kayıtlar, 1075'te Süleyman Şah'ın bağımsızlığını ilan ederek ''Sultan'' ünvanını aldığını ortaya çıkarmaktadır. Yine bu yılda Bizans ile yapılan antlaşma da bağımsızlığın hukuki belgesidir.