Orta yuvarlak ne işe yarar?

Orta yuvarlak futbol sahalarında sahanın ortasında yer alan daire biçimindeki çembere verilen isimdir. Futbol sahaları dikdörtgen biçimde tasarlanmış olan oyun alanlarıdır. Bu sahalar diğer spor dallarındaki oyun alanlarına göre büyük ve geniştir. Günümüzde standart bir futbol sahası ölçüsü bulunmamakla birlikte futbol sahalarının ölçü sınırları bellidir. Bir futbol sahasının profesyonel olarak maçlara ev sahipliği yapması için eninin 45 ila 90 metre arasında olması gerekmektedir.

Aynı şekilde sahanın boy uzunluğu da 90 ila 120 metre arasında olmak zorundadır. Bunun dışındaki ölçülere sahip sahalarda futbol müsabakaları yapılamaz. Dünya üzerinde yapılan stadyumlarda bu ölçüler dikkate alınmaktadır. Uluslararası standartlara uygun olarak yapılan bu statlarda genel olarak 64-120 metre arası en, 105-120 metre arası boy ölçüsü tercih edilir.

Futbol sahalarının bu denli büyük olması sahanın ikiye bölünmesi için uygunluk meydana getirir. Saha 2 takımın mücadelesi yaşanacağı için hem takımların hangi tarafı kullanacağının belli olması hem de bazı futbol kurallarının uygulanması için futbol sahaları ortadan çizilmiş olan beyaz bir düz çizgi ile 2’ye ayrılmaktadır.

Çizgiyle 2 eşit parçaya ayrılan sahanın ortasında çizilen çizgi ile bitişen daire şeklinde bir yuvarlak bulunur. Bu yuvarlağa orta yuvarlak denilmektedir. Bu çemberin çapı 18.3 metredir. Bu maça başlama vuruşu yapılacağı zaman diğer oyuncuları toptan en az 9.15 metre uzakta tutmak içindir. Kenarlarda yer alan her iki taç çizgisinin orta noktasını birleştiren çizginin tam ortasında orta noktası bulunur.

Futbol maçları bu orta yuvarlak denilen alanda başlar. Her iki takımın futbolcuları sahada yerlerini aldıktan sonra maça başlayacak olan takımdan 2 futbolcu orta çizgide karşılıklı olarak dururlar. Hakemin başlama vuruşu düdüğünü çalmasının ardından 2 futbolcudan biri topa hafifçe dokunur diğer futbolcu da topa vurarak (santra vuruşu) oyunu başlatır.

Maçın başlayacağı anda bu 2 futbolcunun dışındaki diğer bütün futbolcular orta sahada yer olan çemberin dışında yer almalıdır. Ayrıca maç sonu seri penaltı atışları yapılacağı zamanlarda penaltı vuruşunu yapacak oyuncu ve her iki takım kalecisi dışındaki diğer bütün futbolcuların orta yuvarlak içerisinde bulunmaları zorunludur.