Kanat pası nedir?

Kanat pası futbolda orta sahanın her iki tarafında görev yapan futbolcuların forvet oyuncularına verdikleri pastır.

Futbol maçlarında takımlar 11 kişilik kadroları ile sahada yerlerini alırlar. Ancak oyuncular sahada gelişi güzel değil önceden teknik ekip tarafından belirlenmiş mevkilerde bir taktik üzerine dizilirler. Futbol takımlarında 3 ana kategoride futbolcular bulunur. Bunlar defans, orta saha ve forvet oyuncularıdır. Rakip kaleye ilerleyebilmek ve gol atabilmek için bu mevkilerde belirli bir düzen içerisinde konumlanan futbolcular aynı mevkilerde yer alan rakip oyuncuları geçmek için takım arkadaşına pas vermek zorundadır. Kanat pası atmak bu pas çeşitlerinden bir tanesidir.

Kanat pası atmak görevini daha çok orta saha oyuncuları üstlenmektedir. Sahada bulunan takımlardan biri atağa kalktığında diğer takımın oyuncuları defans alanı yönünde geri çekilerek savunma pozisyonuna geçerler. Bu nedenle futbolcular rakip kaleye daha fazla yaklaşarak gol şansını arttırmak için boş alanlar ararlar. Bu boş alanlar genellikle savunma yapan takımın yarı sahasında kalenin sağ ve sol taraflarıdır. Bu alanlara futbol literatüründe ‘kanat’ denilmektedir. Topu ayağında bulunduran futbolcu forvet oyuncularına topu daha rahat ulaştırabilmek için kanatlardaki boş alanlara doğru yönelen takım arkadaşlarına pas atarlar. Pası alan kanat oyuncuları veya o anda orada bulunan herhangi bir futbolcu rakip ceza sahası içerisinde pas bekleyen forvet oyuncusuna pas atarak gol atabilmesini sağlar. Hem kanat oyuncusuna hem de kanatlardan forvet oyuncusuna atılan bu pasa futbolda ‘kanat pası’ denilir.

Rakip ceza sahasındaki futbolcuya pas atılabilmesi için kale açısını iyi hesaplamak ve futbolcunun boşa çıkacağı anı görebilmek önemlidir. Kanatlardan rakip ceza sahasına yaklaşan bir oyuncunun kalecinin açısını ve pas atacağı takım arkadaşının konumunu net bir şekilde görebileceği için topu kaptırmadan isabetli bir pas atma şansı yükselir. Kanat pası atmak ciddi beceri isteyen bir harekettir. Kanat oyuncuları topu nereye hangi süratle göndermeleri gerektiğini iyi bilmelidirler. Kanatlardan atılacak iyi bir pas veya orta gol şansını büyük oranda arttırır.