Hat trick nedir?

Daha futbol maçlarından aşina olduğumuz bu kelimenin kökeni 19 yüzyıla kadar dayanmaktadır.

Hat trick İngilizce’de ‘şapka’ anlamına gelen ‘hat’ ve oyun, numara anlamında kullanılan ‘trick’ kelimelerinin yan yana gelmesiyle oluşmuş bir kelimedir. Hat trick kelimesinin anlamı kelime manasından çok farklıdır. Günümüzde daha çok futbol maçlarında duymaya alıştığımız bu kelime futbol dışındaki diğer birçok sor dalında da kullanılmaktadır. Bu ifade önceden 3 kez peş peşe başarılı performans gösteren oyuncunun başarısı için kullanılırken şimdilerde sayıya bakılmaksızın başarılı sporcuların oyun performansları için kullanılmaktadır.

Hat trick kelimesinin anlamı etimolojik olarak incelendiğinde çıkış tarihinin Kraliçe Victoria'nın bugünkü Brititanya’da yani bugünkü İngiltere’de hüküm sürdüğü 19. Yüzyıla kadar dayandığı görülmektedir. 1858 yılında Britanyalı kriketçi H.H. Stephenson’un kriket kalesine art arda üç defa başarılı atış gerçekleştirmesiyle ortaya çıkmıştır. Aynı dönemde sihirbazların şapkadan üç tane tavşan çıkarması için de bu ifade kullanılmıştır. 1878 senesi ise ilk yazılı olarak kullanıldığı tarih olmuştur.

Hat trick kelimesinin anlamı ilk kullanıldığı dönemden sonra zamanla değişime uğramış daha çok spor müsabakalarında kullanılmıştır. Aynı şekilde yine İngiltere'de futbolun ilk dönemlerinde de futbolcunun peş peşe 3 gol atmasına hat trick denilmekteydi.

Daha sonradan hat trick ifadesi futbol maçlarında peş peşe 3 gol atılması için kullanılarak tüm dünyada hızla yaygınlaşmıştır. Bununla birlikte bir futbol maçında sağ, sol ayak ve kafa vuruşu ile gol atılması da ‘altın hat trick’ olarak adlandırılır. Brezilyalı efsane futbolcu Pele, bu minvalde en genç oyuncu olarak en çok hat trick yapan futbolcu rekorunu elinde bulundurmaktadır.

Futbolun yanı sıra hat trick terimi Formula 1 yarışlarında da kullanılmaktadır. Formula 1 ve diğer otomobil yarışlarında bir pilotunun sıralamaları birinci bitirip, pole pozisyonu alması, yarışı birincilikle tamamlaması ve yarışın en iyi tur zamanlamasını yapması hat trick olarak ifade edilmektedir.