Futbolda kale seçimi nasıl yapılır?

Futbolda sahaya çıkan her iki takımda birbirlerinin kalesine gol atmak için mücadele ederler. Peki futbolda kale seçimi yani takımların hangi kaleleri kullanılacağına nasıl karar verilir?

Futbol müsabakası izleyen seyirciler sahada birbirlerine gol atmak için 90 dakika boyunca koşturan 22 oyuncuya şahit olur. Takımlar 11’er kişiden oluşturdukları kadrolarıyla rakip kaleye gol atarak maçı kazanmayı ister. Sahada takımların hangi kaleleri kullanacağı ise önemli bir detaydır.

Bazı durumlarda maçın kaderini bile değiştirebilmektedir takımların sahada konumlandığı taraflar. Rüzgârın esme yönü ve seyircilerin bulunduğu tribünlerin konumu kaleci ve oyun içerisindeki diğer oyuncuların psikolojik yönden olumlu ya da olumsuz etkilenmelerine sebebiyet verebilir. Aynı şekilde rüzgârın yönü de topun sert, hızlı ya da yavaş hareket etmesine neden olur. Futbolda kale seçimi bu nedenle önemli bir detaydır.

Bir futbol karşılaşmasında maç başlamadan önce takımlar sahaya çıktıklarında maçın hakemi rakip iki oyuncu ile birlikte aynı karede görülür. Bunun sebebi takımların ilk olarak hangi kaleleri kullanacağının belirlenebilmesi için yapılan kura çekimidir. Futbolda kale seçimi kura atışıyla belirlenmektedir. Her iki takımın oyuncuları karşılama için oyun alanına çıktıklarında ilk olarak sahanın ortasında dizilmelerinin sebebi kalelerin henüz belirlenmemiş olmasından dolayıdır.

Hakemler takımlar saha çıktıktan sonra maçın başlamasına az bir süre kala takım kaptanlarını yanına çağırır. Daha sonra hakemin para atışı ile takımların kullanacağı kaleler belirlenmiş olur. Oyuncuların maç başlamadan önce sahada ısınma hareketli yaptıkları taraflar maçta takımın konumlanacağı asıl alan olmama ihtimali bu yüzden vardır. İkinci devrede ise takımlar kalelerini karşılıklı olarak değiştirerek maç boyunca sahanın iki tarafında da oynamış olurlar.

Maç başlarken kale seçiminde kullanılan kura yöntemi seri penaltı atışlarında da uygulanır. Ancak penaltı atışlarının yapılacağı kaleyi hakem seçer. Burada para atışı ile kura çekimindeki amaç ile ilk vuruşu ve ikinci vuruşu yapacak olan takım belirlenmesidir.