Derbi nedir?

Bir futbol karşılaşmasının derbi sayılabilmesi için birçok sebep vardır. Ancak derbi kavramı ortaya çıktığı ilk manasıyla aynı şehrin iki büyük takımı arasındaki müsabakalara verilen addır.

Derbi daha çok futbolda kullanılan bir kavram olmakla birlikte diğer tüm spor dalları içinde kullanılabilmektedir. İletişim ve haberleşme araçlarının yaygınlaşmadığı ve futbolun dünyada popülaritesinin bu kadar yüksek olmadığı dönemlerde aynı şehrin iki farklı ve güçlü takımı arasındaki maçlara derbi denilirdi. Ancak derbi kavramının günümüzde kullanılan manasının bu tanımın çok daha ötesinde olduğunu belirtmek gerek. Bu kavram zaman içerisinde değişerek diğer bazı futbol maçları içinde kullanılmaya başlanmıştır. Bir futbol karşılaşmasını özel ve değerli kılan daha birçok sebep ortaya çıkmıştır.

Derbi maçlar ile ilgili küçük bir araştırma yapılınca genel olarak ‘’Aynı şehir veya bölgenin takımları arasında oynanan maçlar’’ , ‘’ Yüksek rekabetin yaşandığı büyük ilgi gören karşılaşmalar’’ gibi tanımlar ile karşılaşılır. Bu tanımlar kısmen doğru olmakla birlikte eksiktir. Çünkü bir spor karşılaşmasının derbi sayılabilmesi için artık çok sayıda sebep var. Günümüzde bir maçın derbi sayılmasının kriteri genelde futbol kaynaklı olur. Yani iki güçlü ve büyük rakibin karşılaşması derbi olarak ifade edilir. Ancak bunun yanında dinsel veya ırksal farklılıklar, politik sebepler veya geçmişten gelen ezeli rekabetler ilk derbi tanımının üstüne çıkmıştır.

Bu konuda bir örnek vermek istersek Galatasaray ve Fenerbahçe arasındaki derbi maçlar tercih edilebilir. Galatasaray ve Fenerbahçe karşılaşmaları bu kulüplerin ilk kuruldukları dönemde aynı şehrin takımları olmasından dolayı derbi sayılırdı. Bulunduğumuz dönem içerisinde ise aralarında başka hiçbir ayrım olmayan bu iki takımın geçmişten gelen rekabetleri ve iki büyük ve güçlük takım olmalarından dolayı oynadıkları maçlar derbi kabul edilir. Bunun gibi Barcelona ve Real Madrid gibi iki ayrı şehrin iki güçlü takımının mücadeleleri de derbi maçlar olarak sayılabilmektedir. Glasgow Rangers ve Celtic takımlarında olduğu gibi aralarındaki dinsel farklılıklardan dolayı bu iki takımın maçlarına derbi denir. Ya da aynı kentin takımı olmadığı halde Rizespor ve Trabzonspor karşılaşmaları bulundukları bölge itibariyle ‘Karadeniz derbisi’ olarak anılır.