Degaj nedir?

Futbolda degaj terimi oyun içerisinde kalecinin topu oyuna sokma yöntemlerinden birisini ifade eder.

Futbolda sahaya çıkan 11’er kişilik kadroya sahip iki takımında tek bir amacı vardır. Topu rakip kale filelerine göndererek maçı kazanmak. Ancak topu kaleye sokmak için aşılması gereken en büyük engel kalecilerdir. Kaleciler futbol maçlarında takımların en önemli oyuncularıdır. Her ne kadar gol atsanız da iyi bir kaleciye sahip değilseniz gol atarken gol de yiyebilirsiniz. Kalecilerin bazı durumlarda yaptıkları hayati kurtarışlar maçın kaderini değiştirir. Ancak kaleciler her zaman takımın kazanmasını sağlamaz. Öyle durumlar olur ki yaptıkları küçük hatalar rakibe gol kazandırır. Genellikle profesyonel futbol takımları tecrübeli ve yetenekli kaleci sahip olmak için birbirleriyle yarışır. Kaleciler diğer futbolcuların aksine anlık karar vermek zorundadır. Refleksleri iyi olması gereken kaleciler bir o kadar da anlık düşünme yeteneğine sahip olmalı ve soğukkanlı davranabilmelidir.

Futbol maçlarında oyunun durduğu bazı durumlar yaşanır. Topun taça çıkması, out, faul veya korner durumlarında oyun durur. Top futbolcu tarafından oyuna tekrar sokularak maç devam eder. Bir futbol karşılaşmasında oyunun en fazla oyuna sokan futbolcular kalecilerdir. Amaç topu kaleye sokarak gol atmak olunca oyunu en fazla oynandığı yer kale çevresi ve ceza sahasıdır. Burada futbolda degaj terimi kalecilerin topu oyuna sokma yöntemlerinden birisi olarak ortaya çıkmaktadır. Degaj topu elinde tutan kalecinin topu havalandırdıktan sonra ayağının üstü ile vole çeker gibi rakip kale yönüne doğru topa vurmasına denir.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta futbolda degaj vuruşunun aut atışı ile karıştırılmamasıdır. Aut atışı topun rakip oyuncu tarafında kalenin üstünden, sağından, solundan ve korner çizgilerinden dışarı gönderilmesinin ardından kaleci tarafından yapılan bir atıştır. Aut atışında top yere konulmak zorundadır. Kaleci gerilir ve şut çekerek oyunu tekrardan başlatmış olur.Degaj vuruşlarında ise kaleci topu rakip takımın gol şansını engelleyerek eline almış olabilir. Ya da defans oyuncusunun verdiği geri pas ile topu ceza sahası içerisinde eline alabilir. Bu gibi durumlarda kaleci degaj vuruşu yapabilir ya da eliyle defans oyuncusuna topu atarak oyunu yeniden başlatır.

Kaleciler degaj çekerken rakip takımın futbolcuları rahatsız etmemeli. Kaleciler bu yüzden vuruş yapmadan önce topu 3 kere yere vururlar. Degaj vuruşlarında kaleciyi engelleyecek bir hareket olursa faul sayılır.