Penaltı nedir?

Futbol karşılaşmalarında en çok itiraz edilen kararlar penaltı kararlardır. Peki rakip takıma kolayca gol atabilme imkanı tanıyan penaltı nedir? Neden penaltı verilir?

Futbol maçlarında kaleye 11 metre uzaklıkta yer alan penaltı noktasından top ile yapılan vuruşa penaltı denilmekte. Penaltı aslında kullanan takım için oldukça avantajlı. Ancak futbol dünyasında en çok tartışılan kararlarda da başı çekiyor. Hakemler penaltı kararlarını verirken gelebilecek itirazlara da kendilerini hazırlamak zorunda. Aldığı kararlar doğru da olsa hatalı da olsa oyun içerisinde futbolculardan, maçtan sonra da yönetici, taraftar ve futbol yorumcularından gelen itirazlar hakemleri penaltı kararı verip vermeme konusunda tereddütte düşürebilmekte.

Bu kadar avantaj sağlamasının yanı sıra bir o kadar da tartışılan penaltı kararlarının verilmesi için rakip takım oyuncularına ceza sahası içerisinde kural dışı bir hareketin yapılması gerekmektedir. Penaltı kararı verilmesi için öncelikle kural dışı hareketin ceza sahası sınırları içerisinde yapılması gerekir. Oyuncunun takımının ceza sahası içinde rakip oyuncuya yaptığı kural dışı hareket sonucu hakem penaltı vermektedir. Kaleye 11 metre uzaklıkta yer alan penaltı noktasından kullanılan atışa da penaltı atışı denir. Penaltı atışı kullanılırken ceza alanı içerisinde kaleci dışında hiçbir oyuncu bulunmaz. Rakip oyuncu ile kaleci karşı karşıya pozisyonda atış gerçekleştirilir. Yapılan penaltı vuruşu ile top kaleye girerse gol olarak kabul edilir. Kendi ceza sahası içinde rakip takım oyuncusuna kural dışı harekette bulunarak gol atmasını engelleyen takımın aleyhinde ceza olarak verilen penaltı ile rakip takımın kaçırdığı gol şansını değerlendirmesi amaçlanır.

Penaltı vuruşu yapılırken top penaltı noktası içerisinde bulunmalıdır. Kaleci penaltı vuruşunu yapacak oyuncu topa vuruncaya kadar kale çizgisinin üzerinde olmalı. Penaltı vuruşu yapacak olan oyuncu dışındaki kaleci hariç diğer bütün oyuncular ceza sahasının dışında penaltı noktasının arkasında en az 9.15 m uzaklıkta konumlanmalıdır. Hakemler devre sonlarındaki uzatma dakikalarımda da penaltı kararı verebilirler.