Taç nedir?

Taç futbol maçlarında topun saha yan çizgilerinden dışarı çıkmasına verilen isimdir. Futbolda bazı oyuncular attıkları gollerle ön plana çıkarken, bazıları yaptıkları asistlerle ve taç atışlarıyla hafızalarda yer edinir. Futbol terimleri arasında yer alan taç futbol maçı esnasında oyun devam ederken topun sahanın yan çizgilerinden dışarı çıkması durumudur. Bu durumda top en son hangi takım oyuncusuna temas etmişse taç atışını kullanma hakkı karşı takıma ait olur. 

Taç atışı kullanırken futbolcuların dikkat etmesi gereken bazı kurallar bulunur. İki elle tutulup, baş üstünden, ayaklar yerden kesilerek top atışı yapılır. Atışı yapan oyuncunun yüzü ve vücudu sahaya dönük vaziyette olmalı. Her iki ayağı da taç çizgisinde veya çizgi dışında olacak şekilde bulunmalı.

Taç atışı topun saha alanının kenar çizgileri olan taç çizgisini geçtiği noktadan yapılmalı. Atış yapılırken rakip takımın oyuncuları saha içinde her yerde durabilir. Bunun yanı sıra taç çizgisinden kullanılan atışlarda doğrudan ofsayt veya gol olmaz. Oyuncu atışı kurallara uygun bir şekilde gerçekleştirmez ise taç atışı hakkı karşı takıma verilir.

Taç atışını kullanacak olan oyuncu karşı takım oyuncuları tarafından şaşırtılır veya engellenirse, hakem tarafından rakip takım oyuncuları uyarılır ya da sarı kartla cezalandırılır.

Topun oyuna girmesiyle birlikte atışı gerçekleştiren oyuncu topa başka bir oyuncu dokunmadan ikinci kez temas ederse, rakip takım lehine endirekt serbest vuruş kararı verilir.

Ancak dünya genelinde taç atışları kural ihlalleri yapılan en çok futbol kuralıdır. Taç atışlar genelde oyunun temposuna bağlı olarak oyuncu tarafından bilerek ya da bilmeyerek topun çıktığı yerden kullanılmaz. Kimi hakemler bu duruma tolerans gösterse de kimi hakemler oyunu durdurarak atışı tekrardan yaptırabilir. Taç atışları rakip kaleye yakın alanlardan yapılınca bir korner işlevi de görebilmektedir. Kaleye yakın noktadan kullanılan uzun taç atışları rakip kalede gol tehlikesi yaşanmasına neden olabilir.